Izvor: S media, 22.Jun.2010, 12:25 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Crna Gora najbogatija van EU zone
Crna Gora je najbogatija među zemljama regiona koje zvanično nisu kandidati za članstvo u Evropskoj uniji, pokazalo je istraživanje evropske agencije za statistiku Evrostat.
Lista država koja obuhvata članice EU, kandidate i potencijalne kandidate, kao i Norvešku i Švajcarsku, formirana je na osnovu upoređivanja bruto domaćeg proizvoda po glavi stanovnika za prošlu godinu i kupovne moći stanovništva, piše list "Pobjeda".
Crna Gora >> Pročitaj celu vest na sajtu S media << se, uz indeks od 43 odsto, nalazi ispred Srbije, BiH i Albanije.
* Najbogatija zemlja regiona nakon Slovenije je Hrvatska, sa indeksom od 64 odsto
Standard u Crnoj Gori je, prema podacima Evrostata, veći u odnosu na Makedoniju, koja je kandidat za ulazak u EU, ali i u poređenju sa Bugarskom, poslednjom članicom Unije.
Indeks koji ima Crna Gora približan je rumunskom i turskom, ali je daleko ispod proseka u EU, označenog indeksom 100.
Luksemburg je prva na listi zemalja članica EU, sa indeksom 268, a slede Irska, Holandija i Austrija. Trocifren indeks, odnosno standard veći od evropskog proseka, imaju i Švedska, Danska, Velika Britanija, Nemačka, Belgija, Finska, Francuska, Španija i Italija.























