Izvor: Kurir, 01.Jul.2011, 16:35 (ažurirano 02.Apr.2020.)
CVETKOVIĆ: SRBIJA ĆE URADITI SVOJ DEO POSLA
BEOGRAD - Premijer Srbije Mirko Cvetković izjavio je danas da je siguran da će Srbija uraditi svoj deo posla i do kraja godine dobiti status kandidata i datum početka pregovora sa Evropskom unijom.
Cvetković je na predstavljanju Strategije Ministarstva finansija za uspešan proces evropskih integracija rekao da postoji isti entuzijazam kao i nakon demokratskih promena 2000. godine da Srbija ide putem evropskih integracija i unapređenja političkog i ekonomskog sistema. >> Pročitaj celu vest na sajtu Kurir <<
Strategija Ministarstva finansija, prema rečima Cvetković koji je i ministar finansija, je da razmatra pitanja kretanja kapitala, javnih nabavki, državne pomoći i finsijskih usluga, carina, poreza i budžetskih pitanja.
Cvetković je rekao da je od 2000. do sada mnogo urađeno na unapređenju političke i ekonomske situacije u Srbiji, ali da "svaki urađeni posao krije i klice toga da se nastavi dalje".
"Vlada radi na tome da ekonomski sistem učini efikasnijim i predviđivim, što je u sladu sa ciljevima evropskih integracija i Strategijom Mistratstva finansija", istakao je Cvetković.
Strategija Ministarstva, koja je urađena zahvaljujući pomoći Vlade Norveške, ima šest poglavlja: slobodno kretanje kapitala, javne nabavke, državnu pomoć, finansijske usluge, poresku politiku i carinsku uniju.
Šefica Kancelarije Vlade Srbije za priključenje EU Milica Delević je kazala da je ovaj dokument jako važan za proces evropskih integracija i ukazala na značaj ministarstva finansija u tom procesu, posebno u delu koji se odnosi na stvaranje konkuretne privrede i usaglašavanja zakonodavstva za standardima EU.
Ona je ukazala i na značaj jačanja administrativnih kapaciteta, jer bez toga se neće ući u pregovore o ulasku u EU, niti će moći da se završe.
Guverner Narodne banke Srbije (NBS) Dejan Šoškić je rekao da je Strategija jedan od projekata gde su domaće institucije pokazale da uspešno sarađuju.






