Izvor: Nezavisne Novine, 23.Dec.2016, 10:21   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Briselu smetaju ruski Migovi

BEOGRAD - EU ne gleda blagonaklono na nabavku ruskih borbenih aviona "Mig-29" za Vojsku Srbije, a u Briselu nastoje da pregovaračko poglavlje 31 o spoljnoj politici otvore već iduće godine da bi mogli Srbiju da uslovljavaju tokom preostalog perioda pristupnih pregovora, pišu "Večernje novosti".

Izvor iz EU navodi za ovaj list da se od Srbije neće odmah tražiti da se distancira od Moskve, ali >> Pročitaj celu vest na sajtu Nezavisne Novine << će to, kako pristupni proces odmiče, sve više predstavljati problem u evropskim integracijama.

List navodi da Brisel procjenjuje da će na "krilima" ruskih aviona ojačati i politička linija Srbija-Rusija.

Iz sjedišta NATO-a su za "Novosti" bili uzdržani u ocjeni ovog aranžmana, navodeći da je to bilateralno pitanje Rusije i Srbije.

Portparol visokog predstavnika EU Maja Kocijančič rekla je da Brisel očekuje da Srbija postupa u skladu sa svojom evropskom posvećenošću prema regionalnoj stabilnosti.

Ruski ambasador u Beogradu Aleksandar Čepurin poručuje da Rusija poštuje neutralnost Srbije, ali da su jaka vojska i privreda u porastu dobar temelj za diplomatska rješenja.

"Ne čudi me da se u takvom složenom trenutku Beograd obratio Rusiji za pomoć. I, Rusija je odgovorila pozitivno i prijateljski", rekao je Čepurin, navodeći da je put srpskog premijera u Moskvu postao divan novogodišnji poklon za rusko-srpske odnose i da je za uspjeh pregovora lično zaslužan Aleksandar Vučić.

On je naveo da pitanja bezbjednosti u današnjem svijetu zahtijevaju posebnu pažnju i da se Srbija analazi u složenoj regiji sa gomilom suprotnosti, gdje se ponekad pojavljuju iskušenja da se problemi rješavaju na štetu interesa komšija.

Čepurin je istakao da rješavanje problema bez Srbije, a kamoli protiv Srbije, neće uspjeti, kao i da je "preoružavanje Srbije odavno potrebno".

On se nada da će sljedeća godina biti blistavo uspješna za rusko-srpske odnose.
Pogledaj vesti o: Evropska Unija

Nastavak na Nezavisne Novine...



Povezane vesti

Briselu smetaju "migovi"

Izvor: Večernje novosti, 24.Dec.2016, 00:34

Posle dogovora o nabavci vojne opreme iz Rusije, iz Evropske unije podsećaju Srbiju na obaveze. Plan da se hitno otvori poglavlje o spoljnoj politici da bi se Beograd ucenjivao NABAVKA šest "migova 29" ojačaće bez sumnje odbranu srpskog neba, ali u odnosima Beograda sa Evropskom...

Nastavak na Večernje novosti...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Nezavisne Novine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Nezavisne Novine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.