Amfilohije: Guraju nas u EU bez glave!

Izvor: S media, 19.Okt.2011, 20:11   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Amfilohije: Guraju nas u EU bez glave!

Mitroplit crnogorsko-primorski Amfilohije izjavio da je na Kosovu sada gore nego u vreme nacističke okupacije. Od Srbije se traži da u uđe u EU “bez glave”, odnosno Kosova, kaže Amfilohije.

Mitroplit crnogorsko-primorski Amfilohije je izjavio da je na Kosovu sada gore nego u vreme nacističke okupacije i da crkva i narod neće prihvatiti da se budućnost na Kosovu temelji na zločinima. >> Pročitaj celu vest na sajtu S media <<

On je pozvao političare da preispitaju svoje odluke i da po pravdi nadju rešenja za kosovsku tragediju.

"Pozivam sve domaće i evropske političare koji imaju razuma da razmisle i preispitaju svoje odluke i da po pravdi iznađu razumna rešenja za kosovsku tragediju", rekao je Amfilohije prilikom predstavljanja svoje knjige "Pomenik novog kosovskog stradanja".



"Relanost nije mera"


Amfilohije je rekao da "realnost nije mera" i da je tužno graditi budućnost na temeljima zločina.

"Realnost je 1944. godine bila velika nacifašistička moć i mrak nad čitavom Evropom i svetom. Ko je razuman i trezven prihvatio tu realnost kao poslenju reč i slovo? Nema nikakve razlike između današnje realnosti kosovsko-metojhijske i realnosti 500-godišnjeg ropstva. Dakle, realnost nije mera", rekao je Amfilohije.

Drašković: Ciljevi vezani za EU

Srbija bi mogla da doživi sudbinu Makedonije

Patrijarh postao najglasnija opozicija

"Tužno je slepilo pripadnika ovog naroda koji tako olako prihvataju posledice zločina kao realnost i građenje budućnosti na temeljima takve realnosti. Desetine, stotine, hiljade satraca i dece su pobijene i poklane. Mnogima od njih ni kosti još nisu pronadjene", rekao je Amfilohije.

"Na Kosovu gore nego u vreme nacističke okupacije"

Pričajući o situaciji na Kosovu, Amfilohihe je naglasio da su zbivanja na Kosovu nastavak nacifašističke okupacije Srbije.

"Hitlerovska rešenja, započeta 1941. godine, nastavljaju se do danas, ne samo na Kosovu nego i šire. Na Kosovu se sudi prvenstveno našem narodu, a onda i albanskom narodu, ali i Evropi i celom civilizovanom svetu i to se ne tiče samo nas, nego i moderne civilizacije na početku 21. veka", rekao je Amfilohije.

Mitropolit je ocenio da je stanje na Kosovu sada gore nego u vreme nacističke okupacije jer je "i Hitler imao toliko razboritosti da severni deo Kosova ostavi u sastavu Srbije, makar i Nedićevske, okupirane", i istakao da je na Kosovu sada najgore od 1389. godine.

Mitroplit crnogorsko-primorski Amfilohije je rekao da je komandantu Kfora Erhardu Drevsu preneo da gotovo svi Srbi na Kosovu smatraju da je stanje gore nego tokom nacifašističke okupacije.

“Drevs mi je tada iskreno rekao da mu nije prijatno to upoređivanje sa vrememenom nacizma”, kaže Amfilohije.

Amfilohije je rekao da je EU nešto za čim se sada čezne i traga, a da se od Srbije treži da u tu zjednicu udje “bez glave”, odnosno Kosova.

“Ući u EU sa telom, a bez glave, znači ući kao mrtvac, kao narod koji prestaje da postoji u pravom smislu”, kaže Amfilohije.

Mitropolit je upitao da li je moguće na takav način ući u Evropu.

"Ko je taj u našem narodu koji može da prihvati da gore od muve bez glave ide u EU i NATO koji je ognjem i mačem raskomadao biće ove zemlje? Da li je moguće tim putem ići u Evropu? Kakav je to svet u Evropi koji posle razaranja i čerečenja bića jednog naroda poziva i kaže evo, izvoli, ti ćeš bez glave biti ravnopravan član zajednice", zapitao je Amfilohije.

U slučaju da se zvanična politika Srbije odvoji od interesa Srba na severu Kosova, Amfilohije tvrdi da će crkva ostati uz svoj narod.

“Crkva ne može van naroda i mimo naroda. Ona je od pamtiveka narodu služila i narodu se žrtvovala”, naglasio je Amfilohije.

Debelo crevo suština ideologije liberalnog kapitalizma

Mitropolit je rekao i da crkva ne može prihvatiti "pljačkaški sitem liberalnog kapitalizma" i vučije samoljublje kao princip odnosa među ljudima, kao što nije prihvatila ni komunizam, i dodao da je "debelo crevo suština ideologije liberalnog kapitalizma".

"U Crnoj Gori je sve razoreno, uništeno, grupa ljudi, njih desetak, enormno su se obogatili a narod obija pragove narodnih kuhinja i gladuje. Sve je razoreno, a komunistički sekretari komiteta i direktori su preko noći postali milijarderi", rekao je Amfilohije.

S media
Pogledaj vesti o: Autonomna pokrajina Kosovo i Metohija

Nastavak na S media...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta S media. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta S media. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.