Izvor: Svet, 24.Avg.2014, 11:01 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Televizija pre televizije: Iv Montan reklamirao šljivovicu
Povodom jubileja 70 godina postojanja “Filmske novosti” su na Međunarodnom festivalu sportskog filma na Zlatiboru prikazale fascinantnu izložbu. Ova filmska kuća u proteklih 70 godina bila je posvećena praćenju svih aktuelnih događaja od politike,kulture do sporta.
Tito i Jovanka u društvu Li Marvina… Maršal ćaska s Jul Brinerom… Sofija Loren lepša nego ikad, Ričard Barton puši tompus, Alfred Hičkok odmahuje… Tu su i Lorens Olivije, Kirk Daglas, Vivijen Li, Klaudija >> Pročitaj celu vest na sajtu Svet << Kardinale, Orson Vels, a Iv Montan i Simon Sinjore su reklamirali šljivovicu. Svi oni našli su se na izložbi koja će se 20. oktobra u reprizirati u Kinoteci.
Upravo najveći sportski događaji jugoslovenskog sporta ostali su zabeleženi pre pojave televizije zahvaljujući “Filmskim novostima”.
“Postoji 15 i po miliona metara 35 milimetarske trake, koji su podložni digitalizaciji za funkciju nekog novog filma ili snimka. O značaju tih materijala, koji su unikatni i jedinstveni, najbolje govori podatak da ih od nas kupuju najveće svetske TV stanice”, kaže Vladimir Tomčić, direktor “Filmskih novosti”.
Izložba koja je prikazana svedočanstvo je da je Beograd bio stecište umetnika svetskog glasa.
Izvor: Tanjug, Blic
Foto: Blic/M. Cvetković








