Železnicom upravljati domaćinski

Izvor: B92, 07.Jun.2011, 21:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Železnicom upravljati domaćinski

Beograd -- Pomoćnik ministra infrastrukture Srbije Dejan Lasica kaže da se imovina Železnica Srbije neće prodavati.

On navodi da će domaćinskim upravljanjem tom imovinom biti stvoren kapital koji će biti upotrebljen za vraćanje dugova.

Lasica kaže da će do septembra biti prepremljeni ugovori o finansiranju Železnica Srbije, kao zatvorenog akcionarskog društva.

"Trošiće se efikasnije nego do sada i skinućemo jedan teret sa železnice, koja je neopravdano >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << optuživana za trošenje budžetskih sredstava i železnica će se finansirati kao što se to radi u putarskoj privredi i u drugim vidovima saobraćaja", rekao je Lasica.

Na osnovu tih ugovora između države i društava za upravljanje infrastrukturom i imovinom i za prevoz putnika i robe, država će obezbediti novac za održavanje i razvoj infrastrukture, a u putničkom saobraćaju će kao "obavezu javnog prevoza" subvencionisati određeni broj vozova.

Lasica je ponovio da su izmenom osnivačkog akta 26. maja ove godine definisana četiri zavisna akcionarska društva i time započeta reforma Javnog preduzeća Železnice Srbije. "Vlada će postaviti Skupštinu Železnica Srbije na jednoj od narednih sednica, koja će u narednih šest meseci osnovati četiri zavisna akcionarska društva", rekao je on.

Prema njegovim rečima, Železnice Srbije će napraviti dva ugovora sa državom. "Jedan će se odnositi na održavanje infrastrukture i regulisanje saobraćaja, gde će država obezbediti sredstva u koje će biti uključene i zarade zaposlenih u tom društvu", naveo je Lasica.

On je pojasnio da će država na taj način efikasnije trošiti budžetska sredstva.

"Drugi ugovor će regulisati subvencionisanje putničkog saobraćaja putem obaveze javnog prevoza, što direktno proističe iz direktiva Evropske Unije. Država će odrediti onaj deo železničkog saobraćaja za koje smatra da je potrebno da se subvencioniše", dodao je pomoćnik ministra.

Lasica je kazao da će sektor robnog saobraćaja kao treće akcionarsko društvo morati da "zarađuje za sebe". "Društvo za imovinu i upravljanje dugovima će se finansirati iz komercijalizacije te imovine", rekao je on.

Železnica kupuje 23 nova voza

Generalni direktor Železnica Srbije Milovan Marković je rekao da će građani osetiti korist od nove organizacije kada bude više voznih sredstava, bolja železnička infrastruktura i kada vozovi budu mogli da idu pristojnim brzinama i bez kašnjenja, što će biti ostvareno u skoroj budućnosti.

"Restrukturiranje Železnica Srbije daje šansu da budemo bolji, efikasniji i kvalitetniji", dodao je on.

Marković kaže da će do kraja godine biti raspisan tender za nabavku 23 elektromotorna voza za međugradski i regionalni saobraćaj čime će i građani osetiti reforme železnica.

On je rekao da će iz sredstava Evropske banke za rekonstrukciju i razvoj biti obezbeđeno 100 miliona evra kredita. Prema njegovim rečima, taj kredit će biti okončan u naredna dva do tri meseca i rok za isporuku vozova je od 18 meseci do dve godine.

"Iz narednog kredita Evropske banke za rekonstrukciju i razvoj planiramo nabavku višesistemskih lokomotiva, koje će nam dati mogućnost da, kada se liberalizuje tržište, krenemo s našim lokomotivama na pruge drugih država", kazao je Marković.

On je rekao da je Železnica ekološki nabolji vid saobraćaja i dodao da će se, "kada se podigne kvalitet železničke infrastrukture, veliki deo transporta vratiti na pruge".

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.