Za pad BDP kriva ekonomska politika

Izvor: B92, 30.Avg.2013, 17:55   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Za pad BDP kriva ekonomska politika

Zagreb -- Bruto društveni proizvod u Hrvatskoj je u padu zbog izostanka ekonomske politike koja treba da podstiče i razvija proizvodnju, kaže ekonomista, Ljubo Jurčić.

Statistički, pad BDP u drugom kvartalu od 0,7 odsto, na godišnjem nivou, rezultat je, pre svega, pada proizvodnje i usluga od kojih najviše zavisi nivo BDP u tom razdoblju, jer nema znatnijeg uticaja turizma i poljoprivrede, kaže Jurčić, a prenosi Hina.

Negativna kretanja u privredi zapravo su posledica >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << izostanka aktivne vladine ekonomske politike podsticanja proizvodnje, izjavio je on, nakon što je Državni zavod za statistiku saopštio da je u drugom kvartalu BDP pao za 0,7 odsto, što je manje nego u prvom tromesečju, kada je potonuo za 1,5 odsto.

Jurčić smatra da vlada podizanjem poreza i cena energenata čini upravo suprotno, a to se vidi u padu proizvodnje i stagnantnim ekonomskim odnosima s inostranstvom.

Zato je pad BDP isključivo efekat tekuće ekonomske politike, tvrdi ovaj ekonomista i dodaje da je uvođenje poreske discipline neosporna mera ekonomske politike, ali da je moraju pratiti aktivnosti drugih vladinih resora, što je, kako kaže, izostalo.

Komentarišući izjavu potpredsednika vlade i ministra regionalnog razvoja i fondova EU, Branka Grčića, o povoljnom uticaju svih delova BDP na rezultat drugog kvartala, osim uvoza, Jurčić kaže da vlada ne treba da tumači statistiku, nego da preduzima mere.

Nastavak na B92...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

Za pad BDP kriva ekonomska politika

Izvor: B92, 30.Avg.2013

Zagreb -- Bruto društveni proizvod u Hrvatskoj je u padu zbog izostanka ekonomske politike koja treba da podstiče i razvija proizvodnju, kaže ekonomista, Ljubo Jurčić...Statistički, pad BDP u drugom kvartalu od 0,7 odsto, na godišnjem nivou, rezultat je, pre svega, pada proizvodnje i usluga od...

Nastavak na B92...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.