
Izvor: B92, 12.Jul.2010, 15:25 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Vlada nas nekako izvukla iz krize
Beograd -- Vlada premijera Mirka Cvetkovića u trenutku formiranja predviđala je privredni rast Srbije od 7 odsto, a sada tvrde da je zbog krize i rast od dva odsto dobar.
Jurij Bajec, savetnika premijera Mirka Cvetkovića kaže da je Vlada imajući u vidu date okolnosti dobro isplivala, a ekonomista Nikola Fabris ocenjuje da nam je ekonomska politika i pre krize bila loša tako da "vlada, makar bila sastavljena i od nobelovaca, nije mogla da nas dovede u stanje da bogato živimo".
>> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << />
Savetnik premijera Srbije Vladi daje pozitivnu ocenu, ali naglašava da to ne znači da bih im dao „peticu”.
"Nova vlast suočila se s nasleđenim okolnostima koje bi, i bez krize, dovele do toga da privreda Srbije mora da napravi ozbiljne zaokrete jer se stari model rasta istrošio. Sistem po kome se svake godine troši 20 odsto više od onoga što se stvara, na račun zaduživanja i privatizacionih prihoda, više nije mogao da opstane. Na to je još došla i svetska ekonomska kriza. Imajući u vidu te dve okolnosti vlada je dobro isplivala. Srbija je, umesto da maksimizira dobar rezultat, uspela da minimizira efekte krize. Pad bruto domaćeg proizvoda, ipak, nije bio tako veliki, a vlada je u dogovoru s MMF-om povukla i neke hrabre poteze kao što je zamrzavanje plata i penzija", navodi Bajec.
Ekonomista Nikola Fabris smatra da Vlada nije radila loše, ali i da je nešto mogla da uradi bolje. On navodi da je finansijski sistem dobro podneo krizu, da je vlada omogućila "beli šengen", zaključila aranžman sa MMF-om i potpisala Bečku inicijativu.
"S druge strane, sada se javljaju neke pretnje makroekonomskoj stabilnosti, imamo najvišu inflaciju u regionu, devizni kurs je nestabilan. Veliki problem je to što je vlada povremeno delovala kao raštimovani orkestar jer jedan ministar izađe s jednim a drugi s drugim stavom. Više je moglo da se uradi na polju infrastrukture, ali i kada je o giljotini propisa reč", navodi Fabris.
On dodaje da koje god novine danas da pročitamo vidimo ocenu da je vlada loše radila, jer se polazi samo od ocene životnog standarda.
"Ali, ne postoji ta vlada, makar bila sastavljena i od nobelovaca, koja bi mogla da nas dovede u stanje da bogato živimo", tvrdi Fabris.
Jurij Bajec (arthiva)
Jurij Bajec smatra i da je procena ekonomskog rasta od sedam odsto bio ambiciozan cilj, ali podseća da je to očekivanje bilo bazirano na prethodnom periodu kada su stope rasta bile između pet i šest odsto godišnje.
"Ta cifra bi imala težinu ukoliko bi bila praćena novim modelom rasta jer i u strategiji razvoja od 2011. do 2020. godine mi predviđamo da su moguće stope rasta od pet, šet odsto, ali pod drugim uslovima. I pre nego što smo sklopili aranžman s MMF-om, stručnjaci iz ove međunarodne institucije su dolazili u Srbiju, ali niko nije spominjao mogućnost prelivanja krize. Tome se niko nije nadao", objašnjava Bajec.
Fabris navodi i da je jul 2008. godine bio potpuno drugačija priča i da nije bilo naznaka da će se kriza iz Amerike raširiti na ceo svet.
"Sve to što je rečeno bilo bi validno da nije bilo krize. Iskreno, nisam očekivao ovakav slom. Ali neke od tih preporuka su i sada validne. Veliki javni rashodi su i dalje problem, rast deviznog kursa signalizira da postoji opasnost od povećanja inflacije u narednom periodu", navodi Fabris.
Visoka nezaposlenost najveci izazov vlade Mirka Cvetkovića
Fabris smatra da glavni problem Vlade ostaje kako će se povećati nivo zaposlenosti.
"Iskreno rečeno, to je mnogo lakše reći nego realizovati. Ali, važno je da se kao preduslov napravi makroekonomska stabilnost i stimulativni ambijent, omoguće poreske olakšice. Ne očekujem veliki talas novog otpuštanja, smanjenje zaposlenosti je iza nas", navodi Fabris.
Bajec se slaže da je nezaposlenost problem koji Vlada treba da reši i nada se da će to biti rezultat novog modela rasta.
"Ako bi stopa rasta do 2020. godine bila 5,6 odsto onda bi se, kako smo izračunali, otvorio prostor za još 400.000 novih radnih mesta do 2020. godine. Verujte, nisam ja toliko ubeđen da je grupa ekonomista koja je radila novi model rasta sada napravila toliko ubedljiv projekat kao što je situacija ubedljiva. Po starom ne može", tvrdi Bajec.