Izvor: B92, 25.Jan.2017, 17:03 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Veliki problem: Svaki dan fali 100 radnika
Banjaluka -- Upravi za indirektno oporezivanje (UIO) BiH svakog dana na posao ne dođe stotinak radnika.
To je pokazala je analiza za kojom je zbog velikog problema posegao Odsek za upravljanje ljudskim resursima.
Na višegodišnji problem sa kadrom rukovodioci UIO su se požalili članovima Komisije za spoljnu trgovinu i carine Parlamenta BiH krajem prošle godine, kada su došli u posetu sedištu Uprave u Banjaluci.
U belešci sa tog sastanka, koja bi trebalo >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << da bude razmatrana u ponedeljak na sednici te parlamentarne komisije, ali je ona odgođena, navedeno je da UIO ima 2.463 radnika i da ih je znatno manje u odnosu na 2.716 sistematizovana radna mesta. Na problem sa manjkom skoro 300 zaposlenih nadovezao se i problem svakodnevnog izostanka s posla velikog broja zaposlenih.
Načelnik Odeljenja za komunikacije u UIO BiH Ratko Kovačević kaže da je analiza Odseka za upravljanje ljudskim resursima pokazala da je u poslednjih nekoliko godina svakog radnog dana bilo odsutno s posla u proseku oko 100 službenika.
“Radi se o opravdanim odsustvima s posla na osnovu bolovanja. Najčešće se radi o dugotrajnim bolovanjima, pre svega na osnovu porodiljskog odsustva i teških bolesti. Osim toga, postoji i veći broj kraćih bolovanja, te odsustva na osnovu suspenzije sa radnog mesta”, kazao je Kovačević.
On takođe naglašava da je problem sa odsustvom s posla još teže prevazići zbog nepopunjenih svih mesta koja su predviđena sistematizacijom.
“UIO je u avgustu 2016. godine prosledio zahtev Savetu ministara i Ministarstvu finansija i trezora BiH da nam bude odobreno dodatno zapošljavanje kako bismo mogli funkcionisati u punom kapacitetu. Još čekamo odgovor. Situacija bi se mogla dodatno pogoršati jer će tokom ove godine minimalno 20 službenika Uprave otići u penziju, tako da ćemo imati na raspolaganju još manje službenika”, kazao je Kovačević.










