Veće plate u Putevima i Železnicama

Izvor: B92, 19.Sep.2010, 04:20   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Veće plate u Putevima i Železnicama

Beograd -- Plate za oko šezdesetak najviših rukovodilaca Železnica Srbije i Puteva Srbije povećane su od početka godine pet do 22 odsto.

Zarade u javnom sektoru su zamrznute, ali u javnim preduzećima kažu da je sve odobrila Vlada usvajanjem njihovih godišnjih planova poslovanja.

U Ministarstvu finansija se s tim ne slažu, pa se ne zna šta se u stvari desilo.

Putevi i Železnice izašle su u prvi plan jer su na svom sajtu postavile zarade >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << najvišeg rukovodstva, što drugi nisu uradili. Slično se verovatno desilo i u ostalim javnim preduzećima, znajući kakva je dosadašnja praksa partijskih rukovodilaca, čije zarade su u proseku od 900 do 2.000 evra.

Možda javna preduzeća nisu objavila iznose zarada na sajtovima jer su se uplašila svojih radnika. Privilegiju zvanu deblje koverte primenili su samo na sebe, ne i na oko 20.000 radnika Železnica ili oko hiljadu u Putevima.

Nije problematično ako su rukovodioci nagradili sebe zbog boljih poslovnih rezultata, ali u oba javna preduzeća nemaju konkretan odgovor na pitanje o poslovnim rezultatima. U Putevima su rekli samo da „nisu u obavezi da objavljuju periodične finansijske izveštaje".

Inače, Železnice su za šest meseci ove godine napravile 4,5 milijardi dinara neto gubitka, deset odsto više od plana, a šestomesečni rezultati Puteva nisu poznati. Uz to građani Srbije pune budžet koji je obezbedio milijarde dinara subvencija za Železnice. Putevi se, na sreću građana, ne dotiraju direktno iz budžeta, ali država daje garancije za uzimanje kredita kako bi se vratila dugovanja ovog javnog preduzeća.

Elem, kada se pogleda platni spisak Železnica iz aprila Milovan Marković, generalni direktor, koga je na ovo mesto postavio DS, primio je skoro 9.000 više u aprilu u odnosu na mart, odnosno ukupno 220.734 dinara, neto.

Umesto povećanja bolje da je pazio ko mu je savetnik jer je jedan od njih, Vladimir Radović, pre nekoliko dana uhapšen zbog sumnje da je oštetio firmu za 22 miliona dinara. Radović je na ovu fukciju došao za vreme Markovića, iako je postojao izveštaj Unutrašnje kontrole u kome se navodi da je oštetio Železnice, u jednom drugom poslu iz 2008. godine, za oko 100 miliona.

Markovićev kolega u Putevima Zoran Drobnjak, nestranačka ličnost koju je na ovu funkciju delegirao SPS, uspeo je da uveća svoju platu od januara do juna za 16.000 dinara, pa je u junu primio 190.000 dinara.

U Ministarstvu finansija kažu da „shodno odluci Vlade da se zamrznu plate u javnom sektoru sva javna preduzeća, pa i Železnice i Putevi, dobijaju istu godišnju masu zarada kao u 2008. godini". „Javna preduzeća određuju kako će taj novac raspodeliti. Ako dodaju nekome na jednoj strani, na drugoj moraju nekome smanjiti platu", objašnjavaju u Ministarstvu.

U Železnicama i Putevima kažu da svaku isplatu zarada prethodno odobre Ministarstvo finansija i Ministarstvo za rad i socijalnu politiku.

"Zarade poslovodstva su u drugom kvartalu 2010. povećane u odnosu na prvi kvartal osam odsto, u skladu sa Programom poslovanja, na koji je saglasnost dala Vlada i na osnovu relevantnih pokazatelja u prvom tromesečju. To se odnosi na 53 člana poslovodstva. Železnice ni na koji način ne krše odluku Vlade da se u javnim preduzećima ne povećavaju plate. Nije reč o povećanju, nego o njihovom obračunu u skladu s Programom poslovanja", navode u Železnicama.

I u Putevima Srbije kažu da je „povećanje plata u skladu s odobrenim sredstvima za zarade zaposlenih, predviđenim Programom poslovanja za 2010. godinu na koji je Vlada dala saglasnost".

Pratite specijal: NIS na berzi

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.