Izvor: B92, 08.Okt.2010, 18:25 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Uz nižu maržu, hleb neće poskupeti
Beograd -- Ukoliko se sprovede uredba, prema kojoj bi se smanjila marža trgovina na samo 10 odsto, hleb "sava" od 500 grama, ne bi trebalo da poskupi još šest meseci.
Predsednik Unije privatnih pekara Srbije Zoran Pralica kaže da bi veći učinak od poskupljenja hleba bio ostvaren, ukoliko bi se smanjila ta marža, jer bi "u suprotnom proizvođači dobili mnogo manje, a trgovci mnogo više".
Pralica je rekao da se cena hleba slobodno formira i da je cilj zaštita >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << socijalno ugroženijih stanovnika, a da Unija ne može da utiče na druge pekarske proizvode i druge vrste hleba.
Upitan o dogovoru pekara sa Ministarstvom trgovine, prema kojem su još 20. avgusta trebalo da dobiju pozajmicu od 100.000 tona pšenice, Pralica je odgovorio da "nije nastao neki krucijalni problem", ali da se ona sporo odvijala zbog dobijanja bankarskih garancija.
Da bi te garancije bile obezbeđene potreban je najpre ugovor, ali obavljeni razgovori sa bankama su stvorili spiskove koje je Unija predala sredinom septembra, istakao je Pralica i dodao da je sporno pribavljanje saglasnosti određenih ministarstava.
Upitan o tvrdnjama iz Robnih rezervi, da su dobili spiskove Unije 20. septembra i narednog dana uputili predlog resornim ministarstvima da bi bio prosleđen vladi, on je odgovorio da očekuje da je Ministarstvo poljoprivrede juče uputilo saglasnost, koja će verovatno danas stići, da bi taj zaključak u utorak bio verifikovan i da "u četvrtak prođe na vladi".
U tom slučaju bi, krajem iduće sedmice bili potpisani ugovori, sa kojima bi oni koji su na spiskovima, dobili bankarske garancije svojih banaka, rekao je Pralica i dodao da bi tih 100.000 tona, uglavnom, bilo namenjeno zanatskom pekarstvu i da je ideja da se pomogne velikim industrijskim proizvođačima.
Pekari čekaju žito iz robnih rezervi
U Centru za zaštitu potrošača Forum u Nišu smatraju da je najnoviji zahtev i pritisak pekara u Srbiji neopravdan. Predsednik tog udruženja potrošsača Jovan Jovanović rekao je da su pekari prošli put podigli cene na 40 dinara, a onda su neki od njih morali, zbog pada prometa i diktiranja tržišta, da vrate stare cene te osnovne životne namirnice.
Predsednik regionalne Unije pekara u Nišu Bratislav Vukadinović kaže da bi hleb mogao da poskupi na iznos do 50 dinara, ukoliko izostane pomoć države u pšenici iz robnih rezervi.
Prema njegovim rečima, sa pšenicom iz robnih rezervi cena hleba od brašna "tip 500", sigurno bi mogla da u narednih šest meseci ostane na nivou do 38 dinara.
Vukadinović je naveo da su pekari od nadležnih ministarstava tražili još i da marža na cenu hleba bude ograničena na 10 odsto, kao i da povraćaj starog hleba iz trgovina pekarima ne bude veća od pet odsto.
Pratite specijal: NIS na berzi












