Ubrzala poslovna aktivnost u evrozoni

Izvor: B92, 21.Jun.2019, 11:18   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Ubrzala poslovna aktivnost u evrozoni

London -- Poslovna aktivnost u evrozoni je u tekućem mesecu blago ubrzala.

Ali medju kompanijama vlada najmanji optimizam u poslednjih pet godina jer su zabrinute zbog usporavanja globalnog rasta i uticaja trgovinskih ratova, pokazalo je jedno istraživanje.

Indeks menadžera nabavke (PMI), koji se smatra pokazateljem ekonomskog zdravlja i koji izračunava londonska kompanija IHS Markit, porastao je na 52,1 poen u junu sa majskih 51,8 poena.

To je najveći >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << PMI od novembra prošle godine i iznad je prosečne procene analitičara koji su učestvovali u Rojtersovoj anketi, a koji su prognozirali PMI od 51,8 poena.

"Dobro je što se kreće u pravom smeru, ali radi se samo o rastu bruto domaćeg proozvoda od tek nešto iznad nivoa od 0,2 odsto", rekao je Kris Vilijamson, glavni ekonomista IHS Markita.

Vilijamson napominje da je fabrička aktivnost u evrozoni i dalje u krizi, i da se taj blok oslanja na uslužni sektor.

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.