Turska na vojsku dala 14 mlrd. USD

Izvor: B92, 16.Apr.2012, 15:30   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Turska na vojsku dala 14 mlrd. USD

Ankara -- Turska, druga zemlja po broju pripadnika u NATO snagama, potrošila je oko 14,5 milijardi dolara na vojsku.

U 2010. vojni troškovi su bili oko 14,13 milijardi dolara.

Ukupan broj vojnika NATO saveza, koji čini 28 država, iznosi 3,5 miliona. Najveću vojsku u Alijansi imaju Sjedinjene Države sa milion 427 hiljada vojnika.

Turska, sa 720 hiljada vojnika, čini četvrtinu evropskih snaga u NATO savezu, a slede je oružane snage Francuske sa >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << 227 hiljada vojnika, Nemačke od 205 hiljada vojnika, Velika Britanija i Italija koje imaju 192 hiljade, zatim Španija od 127 hiljada, Grčka od 124 hiljade i Poljska od 100 hiljada vojnika.

Najveće izdatke za vojsku unutar Saveza imaju SAD, kojih su vojni troškovi veći od troškova ostalih 27 članica ukupno.

Sjedinjene Američke Države su u 2011. godini potrošile 731.9 milijarde dolara u vojne svrhe, dok su vojni izdaci Velike Britanije iznosili 63.6 milijardi dolara, Francuske 53.4 milijarde dolara, Nemačke 48.1 milijarde dolara, Italije 30.2 milijarde dolara i Kanade 23.7 milijardi dolara.

Turska je za vojne potrebe potrošila 14.5 milijardi dolara i našla se na sedmom mestu. U prvih deset ušle su i Španija sa potrošenih 14 milijarde dolara, zatim Holandija sa 11.3 milijarde dolara i Poljska sa 8.9 milijardi dolara.

U odnosu na ukupnu radnu snagu u zemlji, procentualno najviše je Grka potražilo posao u vojsci, 2,7 odsto, dok je prosek na nivou Saveza 0,9 odsto.

Nastavak na B92...



Povezane vesti

Turska na vojsku dala 14 mlrd. USD

Izvor: Capital.ba, 16.Apr.2012

ANKARA,  Turska, druga zemlja po broju pripadnika u NATO snagama, potrošila je oko 14,5 milijardi dolara na vojsku. U 2010. vojni troškovi su bili oko 14,13 milijardi dolara. Ukupan broj ..

Nastavak na Capital.ba...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.