Stanodavce utaja košta i 50.000 RSD

Izvor: B92, 12.Jan.2012, 15:50   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Stanodavce utaja košta i 50.000 RSD

Beograd -- Poreznici mogu da uđu u trag nesavesnim stanodavcima tako što će uporediti datoteke prijavljenih obveznika sa podacima MUP-a o boravištu i prebivalištu.

Stanodavci koji su do sada bili u dilemi da li da prijave podstanara na adresi stanovanja, pribojavajući se da će plaćati porez na prihod od izdavanja stana, nemaju razloga za brigu.

Taj porez, koji iznosi 20 odsto od dohotka, dužni su da izmire samo ukoliko podnesu poresku prijavu ili u sudu overe ugovor >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << o zakupu stana, tvrdi Slavica Arsić-Jovičić, pomoćnica direktora Poreske uprave Srbije.

Koliko su ozbiljno stanodavci prihvatili svoju obavezu najbolje svedoči podatak da od 300.000 podstanara u Srbiji, od kojih polovina živi u Beogradu, njih svega pet odsto ima ugovor o zakupu stana, a 80 odsto nema prijavljenu adresu.

Izmene Zakona o prebivalištu i boravištu građana, koje su usvojene prošlog novembra, obavezuju vlasnike stanova da omoguće stanarima da se prijave na adresi, odnosno da im daju potrebnu dokumentaciju – vlasnički list i ličnu kartu.

Ako se utvrdi da izdaju stan a nisu platili porez na dohodak, sledi im kazna od 5.000 do 50.000 dinara.

"Na taj način ćemo doći do realnijeg broja stanodavaca. Po službenoj dužnosti terenskom i kancelarijskom kontrolom utvrđivaćemo porez na prihod od nepokretnosti” , kaže Slavica Arsić Jovičić, pomoćnica direktora Poreske uprave.

Kako kaže u celoj Srbiji 2010. godine bilo je 6.500 poreskih prijava po tom osnovu, a prošle svega 5.000. Toliko stanodavaca u Beogradu maltene ima samo jedna ulica.

Da li Poreska uprava ima kapacitete da uvede red i kada će to zaživeti u praksi zasad je neizvesno. Ono što brine Mirka Mirkovića, zastupnika Udruženja podstanara „Velegrad”, jeste zastoj u primeni zakona koji je stupio na snagu pre mesec i po dana.

Prema zakonu, podstanari moraju da promenu adrese registruju u roku od osam dana. U suprotnom mogu biti kažnjeni sa 10.000 do 50.000 dinara. Globu u istom iznosu od sada će plaćati i gazde koje ne prijave podstanare na adresi na kojoj stanuju.

Udruženje podstanara „Velegrad” dvaput je zatražilo od nadležnih da se porez na dohodak od izdavanja nekretnina ukine ili barem umanji kako gazde ne bi izbegavale taj namet i ne bi povećavale kiriju za petinu. Slavica Arsić-Jovičić, iz Poreske uprave, kaže da su ljudi koji ostvaruju prihode dužni da plaćaju porez, ali da zasad nema naznaka o smanjivanju poreske stope od 20 odsto.

"To što treba da plate porez na dohodak ako izdaju stan vlasnici bi mogli da prevale na podstanare. Nije isključeno ni da će prijaviti niže iznose u ugovorima o zakupu od cene kirije koju im plaća zakupac kako bi platili manji porez" , kaže Arsić-Jovičić.

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.