Srbija treba da poveća ulaganje u nauku

Izvor: Beta, 12.Maj.2014, 15:56   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Srbija treba da poveća ulaganje u nauku

BEOGRAD, 12. maja 2014. (Beta) - Ukoliko Srbija ne poveća ulaganje u nauku i razvoj, koje je sada svega 0,3 odsto bruto društvenog proizvoda (BDP) godišnje, preti joj novi "odliv mozgova", izjavio je u ponedeljak ministar trgovine, turizma i telekomunikacija Rasim Ljajić.

On je otvarajući 58. Medjunarodni sajam tehnike i tehničkih dostignuća, na kome oko 500 izlagača iz 17 zemalja predstavlja više od 100 tehničko-tehnoloških noviteta i inovacija, kazao da je godišnji prosek >> Pročitaj celu vest na sajtu Beta << ulaganja u nauku i razvoj u zemljama EU oko dva odsto BDP-a.

Po "odlivu mozgova" iz zemlje, kako je precizirao Ljajić, Srbija je na 141. mestu od 144 zemalja.

Prema njegovim rečima, u Srbiji je veliki problem i to što obrazovni sistem nije u korelaciji s potrebama privrede i tržišta rada i zato što je veoma slaba veza nauke i privrede.

"Srbija ima velike intelektualne i kadrovske potencijalje, ali oni nisu dovoljno iskorišćeni i pretočeni u svakodnevni život zbog neprepoznavanja ove oblasti", kazao je Ljajić.

Ministar trgovine, turizma i telekomunikacija je dodao i da Vlada Srbije razmišlja o podsticajima za one koji ulažu u istraživanje i razvoj u vidu poreskih olakšica, kao i o formiranju investicionog fonda za ulaganje u istraživanje i razvoj.

Sajam tehnike i tehničkih dostignuća na kome se predstavljaju tehničko-tehnološki dometi iz gotovo svih privrednih grana koje se smatraju strateškima za današnji ekonomsko-tehnološki trenutak, traje do 16. maja.

Nastavak na Beta...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Beta. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Beta. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.