Srbija pomogla MSP sa 1,5 mlrd. EUR

Izvor: B92, Beta, 11.Nov.2009, 15:25   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Srbija pomogla MSP sa 1,5 mlrd. EUR

Beograd -- Vlada Srbije je kroz različite programe u ovoj godini plasirala više 1,5 mlrd. evra malim i srednjim preduzećima, kaže ministar ekonomije Srbije Mlađan Dinkić.

On je kazao da je kroz subvencionisane kredite za likvidnost malim i srednjim preduzećima odobreno 430 miliona evra i još 300 miliona evra kroz kredite za početnike.

Fond za razvoj, naveo je Dikić, plasirao je 520 miliona evra, a mala i srednja preduzeća u nerazvijenim regionima dobila >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << su 250 miliona evra.

Prema njegovim rečima, Vlada ća nastaviti program podrške privredi i u 2010. godini, ali će od 1. januara biti modifikovan sistem subvencionisanih kredita, pošto se očekuje da će biti potrebno više novca za investicije, a manje za likvidnost.

Dinkić je kazao i da će poslovanje malim i srednjim preduzećima olakšati reforma propisa, pošto bi Vlada Srbije trebalo da do kraja novembra usvoji preporuke privrede za ukidanje nepotrebnih procedura.

Prve nepotrebne procedure biće ukinute do kraja godine, najavio je i dodao da će do polovine 2010. godine biti izmenjeni ili ukinuti zakoni koji otežavaju poslovanje privredi. Na taj način troškovi poslovanja privrede biće smanjeni za 25 odsto, odnosno za oko 200 miliona evra godišnje, istakao je Dinkić.

On je podsetio i da MSP čine osnovu celokupne privrede Srbije, a o tome govori u prilog i činjenica da milion ljudi rade u sektoru MSP, gde je je od 2004. do 2008. godine otvoreno 200 hiljada radnih mesta. Ekonomski pokazatelji govore i da sektor MSP stvara oko 60 odsto ukupnog bruto domaćeg proizvoda, ako se izuzme finansijski sektor.

Među merama podsticaja ministar je naveo i da će sledeće godine biti značajno olakšano poslovanje MSP jer će "giljotinom propisa" iz pravnog sistema biti odstranjeni propisi koji otežavaju poslovanje. "Vlada bi trebalo da usvoji odluku o ukidanju nepotrebnih procedura do kraja ove godine", rekao je Dinkić i naveo da bi se efekti te mere trebalo da očekuju u prvoj polovini 2010. godine.

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.