Šoškić: Pregovori sa MMF-om biće uspešni

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 15.Avg.2010, 14:02   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Šoškić: Pregovori sa MMF-om biće uspešni

BEOGRAD -

Guverner Narodne banke Srbije Dejan Šoškić ocenio je danas da predstojeći pregovori, povodom pete revizije kreditnog aranžmana sa Međunarodnim monetarnim fondom, neće biti laki, ali da će se uspešno završiti.

"Mislim da će predstojeći pregovori biti, najmanje, pođednako ozbiljni kao i svi prethodni. Verujem, međutim, da će biti uspešni i da vlada preduzima korake u dobrom pravcu, pre svega po pitanju pripreme jednog kvalitetnog zakona o fiskalnoj odgovornosti", >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << naglasio je Šoškić u intervjuu Tanjugu.

Guverner je izrazio uverenje da će taj zakon, koji između ostalog predviđa formiranje fiskalnog saveta kao nadzornog tela, u velikoj meri doprineti da se trošenje novca u Srbiji stavi pod viši nivo kontrole i "da se obezbedi ono što je vrlo važno - da Srbija troši u okvirima granica bruto domaćeg proizvoda koji stvara".

Deficit staviti pod kontrolu

Šoškić je ocenio da je, ako postoji volja nadležnih državnih organa, realno da se budžetski deficit Srbije u potpunosti stavi pod kontrolu i da se u narednim godinama snižava tako da bude čak i ispod onog nivoa koji se zahteva za pristupanje Evropskoj monetarnoj uniji.

"To je pre svega vezano, s jedne strane, za potencijal rasta nacionalne ekonomije i stepen naplate svih poreza koje treba naplatiti u nekoj zemlji, i s druge strane za kontrolu troškova", precizirao je on.

Guverner je podsetio da MMF ima čitav niz potencijalnih aranžmana koje može sprovoditi sa pojedinim zemljama, ističući da je jedna vrsta nadzora i kontrole, koje ta međunarodna finansijska institucija pruža u pogledu makroekonomskih performansi zemalja sa kojima ima aranžmane, korisna za Srbiju.

"Omogućiće nam da lakše donesemo, možda, neke mere koje nisu naročito popularne, ali je važno da se donesu, radi nas samih. Ne radi MMF-a ili nekog drugog eksternog faktora, nego da mi sami dođemo u poziciju da trošimo manje nego što stvaramo, da ne zadužujemo svoju decu, ili da trošimo ono što su stvorili naši roditelji", naglasio je Šoškić.

MMF treba da pomogne jačanje privrede

Prema njegovim rečima, MMF bi trebalo da pomogne Srbiji da ojača svoju privredu, "poveća zaposlenost i blagostanje svojih građana, bez kontinuirane potrebe za zaduživanjem ili nekakvim stend-baj aranžmanima, ili nekim drugim aranžmanima tog tipa".

Upitan da li će posao centralne banke biti teži posle isteka aranžmana sa MMF-om u aprilu iduće godine, Šoškić je istakao "da u svakoj demokratskoj zemlji koja ima političke cikluse, postoji rizik da u vreme predizbornih kampanja, u vreme davanja obećanja biračima, odgovorno trošenje novca poreskih obveznika bude relativizirano",

"To nije dobro. Ja verujem da će NBS u svakom slučaju ukazivati javnosti, ukoliko se takve stvari budu dešavale", naveo je on.

Govoreći o uticaju kreditnog rejtinga Srbije na ekonomska kretanja, Šoškić je objasnio da taj rejting određuje premiju rizika, odnosno cenu finansiranja u zemlji, i to kako za državu u celini, tako i za svako pravno lice, pa, i za fizička lica koja se zadužuju u Srbiji prema domaćem bankarskom sektoru ili prema inostranim finansijerima.

"Riziko premija nije ništa drugo nego deo kamatne stope koji služi da kompenzuje potencijalne gubitke investitora prema bilo kome. Prema državi, prema preduzeću, ili prema pojedincu", precizirao je Šoškić.

Kreditni rizik

Taj kreditni rizik, koji stoji u osnovi kreditnog rejtinga zemlje, jeste nešto što se teško menja, ali to nije "nemoguća misija" za bilo koju zemlju, ukazao je on.

Srbija mora, da bi popravila svoj kreditni rejting, redovno da izmiruje obaveze, da kontroliše nivo svog budžetskog deficita i da pokušava da ga smanji, naglasio je guverner.

"Treće je da obezbedimo kontrolu nivoa javnog duga, i četvrto je da postoji izvesna kontrola i privatnih dugova, dakle, da i privatni dugovi ne narastu do nivoa koji može da unese eventualnu nestabilnost u finansijski sistem zemlje", ukazao je Šoškić.

"Put ka tome, pored ostalog, je i ono što se sada trenutno nalazi na dnevnom redu i ovih pregovora sa MMF-om, a to je zakon o fiskalnoj odgovornosti", dodao je on.

Šoškić je napomenuo da su mnoge zemlje bile u situaciji da proglase neku vrstu nesposobnosti izmirivanja prema inostranstvu.

"Jedanput, kada dođete na crnu listu investicione javnosti, onog trenutka kada se obori nivo poverenja u vas kao zemlju, vama, de fakto, poskupljuje svaki oblik finansiranja u narednom periodu. Srbija to sebi neće i ne sme da dopusti", naglasio je guverner.

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.