Izvor: B92, 07.Apr.2013, 12:26 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Smanjen javni dug za 1,3 odsto
Beograd -- Ukupan spoljni dug Srbije krajem januara 2013. godine iznosio je skoro 25,4 milijarde evra, što je za 1,3 odsto manje nego prethodnog meseca.
Ali u odnosu na stanje s kraja 2008. godine, ukupan spoljni dug Srbije uvećan je za petinu, objavljeno je u novom biltenu Instituta za tržišna istraživanja (IZIT).
Prema tome, na mesečnom nivou je evidentno usled uticaje sezone, došlo do kratkotrajnog zatišja u tempu zaduživanja, ali kako se obaveze prema kreditorima >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << i budžetskim obveznicima ne mogu izmirivati bez ulaska u nove dugove, to je sasvim izvesno da će već od februara ukupan spoljni dug Srbije porasti, ocenio je IZIT.
Ono što je donekle olakšavajuća okolnost jeste da se za potrebe punjenja budžeta na međunarodnom finansijskom tržištu dobijaju povoljnije pozajmice nego u prethodnom periodu i tako stvara prostor da se novim pozajmicama vrate nepovoljniji dugovi iz prethodnog perioda.
Međutim, bez suštinskih reformskih zahvata u javnom sektoru koji "guši" privredu, a koja stalno traži nove "infuzije" novca iz tuđih izvora finansiranja, samo se odlaže eksplozija ukupnog, ne samo spoljnog nego i unutrašnjeg duga, naveo je taj institut.
Spoljni dug javnog sektora je koncem januara iznosio 11,98 milijardi evra i za 1,7 odsto bio je manji nego u decembru prošle godine. No, u odnosu na stanje iz decembra 2008. godine, spoljni dug države je porastao za 83,7 odsto.
Spoljni dug koji je indukovao privatni sektor krajem januara iznosio je 13,4 milijarde evra i za 0,9 odsto bio manji nego u poslednjem mesecu 2012. godine.
Za razliku od države, banke i preduzeća su u odnosu na stanje iz 2008. godine redukovali svoj spoljni dug za 7,1 odsto, što ukazuje na njihovo racionalnije ponašanje, ali i na preinvestiranje preduzeća u prethodnom periodu, pa su bila prinuđena da, u uslovima slabije privredne aktivnosti, stopiraju nova zaduživanja kako bi mogli da izmiruju obaveze prema kreditorima, pa čak i prodajom dela imovine.
Usled postojeće dinamike u zaduživanju javnog i privatnog sektora, permanentno je raslo učešće države, a smanjivalo se učešće privatnog sektora u kreiranju ukupnog spoljnog duga zemlje.
Tako je sa 30,9 odsto u 2008. godini, spoljni dug javnog sektora u ukupnom dugu Srbije prema inostranstvu na kraju decembra 2012. godine učestvovao sa 47,4 odsto, da bi se to učešće u januaru 2013. zanemarljivo spustilo na kotu od 47,2 odsto.
S druge strane, udeo privatnog sektora je smanjen sa 69,1 na 52,6 odsto krajem 2012, odnosno 52,8 odsto u prvom mesecu ove godine.
Tendencije rasta učešća javnog i smanjivanja udela privatnog sektora u kreiranju ukupnog spoljnog duga Srbije biće zakonomerne i u 2013. godini, tako da je realno očekivati da više od polovine spoljnog duga Srbije na kraju ove godine čini javni sektor, navedeno je u biltenu IZIT-a.
Pogledaj vesti o: Nova godina
Spoljni dug Srbije uvećan za petinu od kraja 2008. godine
Izvor: Capital.ba, 07.Apr.2013
BEOGRAD, Ukupan spoljni dug Srbije krajem januara 2013. godine iznosio je skoro 25,4 milijarde evra, što je za 1,3 odsto manje nego prethodnog mjeseca, ali je u odnosu na stanje ..
IZIT: Srpski turizam neprepoznatljiv na međunarodnoj mapi
Izvor: GdeInvestirati.com, 07.Apr.2013
BEOGRAD - Sa ostvarenih oko 805.000 noćenja, turistički promet u Srbiji je u prva dva meseca 2013. godine bio niži za 0,7 odsto u odnosu na stanje iz istog perioda 2012. godine, objavljeno je u novom biltenu Instituta za tržišna istraživanja (IZIT). Read More..










