Slovenija spasava Adriju ervejz

Izvor: B92, 17.Jun.2011, 10:45   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Slovenija spasava "Adriju ervejz"

Ljubljana -- Tri parlamentarna odbora u Sloveniji dala su "zeleno svetlo" državi da učestvuje u spasavanju nacionalnog avioprevoznika "Adrija ervejz".

Toj kompaniji je potrebna injekcija od 50 miliona evra da bi "nastavila da leti".

Nakon sastanka odbora za transport, finansije i ekonomiju, na kojima su se razmatrali planovi za restrukturiranje "Adrija ervejza", donesena je odluka da se pozove vlada da učestvuje u finansijskom restrukturiranju.

Na osnovu plana, >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << "Adrija ervejz" će dobiti 50 miliona evra državne pomoći i tražiće dogovor sa bankama da se pozajmica od 38 miliona evra konvertuje u vlasničke deonice.

Saglasnost poslanika otvara vrata vladi da preduzme korake za spasavanje, moguće već na današnjoj sednici.

Ministar saobraćaja Patrik Vlačič je tvrdio da je "Adriji" potrebna pomoć da bi se završilo restrukturiranje i da bi dobila strateškog partnera. Vlada želi da proda slovenačkog avioprevoznika čim se oporavi.

Direktor "Adrije ervejza" Klemen Bostjančić rekao je da je poslanicima pored spasavanja, potrebno da aktivnosti kompanije budu restrukturirane, kako bi se smanjili troškovi i povećali prihodi.

„Menadžment je već uveo niz mera za smanjenje troškova, ali zbog malog domaćeg tržišta, biće potrebno privlačenje više stranih putnika", rekao je Bostjančić.

On je kazao na Memorandum o razumevanju koji je u utorak potpisan sa "Er Indijom", na osnovu kog će se indijski avioprevoznik zaustavljati na aerodromu Brnik prilikom svojih prekoatlantskih letova, što bi moglo dovesti do povećanja broja putnika.

Međutim, da bi se sprovelo dalje restrukturiranje poslovanja, "Adriji ervejzu" je potrebna finansijska podrška, dodao je on. U međuvremenu, vladini zvaničnici su rekli poslanicima da će 50 miliona evra biti jednokratna pomoć države i da bi trebalo da je odobri i Evropska komisija.

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.