Izvor: B92, 09.Nov.2014, 16:41 (ažurirano 02.Apr.2020.)
SAD, Kina, pilići i besmisao odluka
Četiri kineske kompanije su dobile dozvolu od američkih vlasti da izvoze termički obrađenu piletinu u SAD, ali bi piliće prvo verovatno trebalo da uvezu iz SAD.
Naime, u pitanju je ne mnogo više od simboličnog gesta, jer standardi u SAD dozvoljavaju uvoz pilećeg mesa iz samo tri zemlje sveta - Kanade, Čilea i samih SAD.
Kako piše CNN, tako je jedina opcija za ove kompanije, koje su i dalje pod lupom USDA, uvoz zamrznute piletine iz SAD, Čilea ili Kanade, njihova >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << obrada, a zatim smrzavanje i izvoz u SAD.
Naravno, to nije ekonomskji isplativo, pa su licence i dalje neupotrebljene i do danas nijedan proizvod od piletine nije stigao na tle SAD iz Kine.
Ipak, kako navode analitičari, odluka se može gledati kao mala pobeda kineskih proizvođača, jer to znači da ipak ima onih koji se bave preradom mesa, a zadovoljavaju stroge zapadne standarde.
Naročito s obzirom na činjenicu da su mesnu industriju u Kini prethodnih meseci potresli veliki skandali, koji su "zakačili" i zapadne lance brze hrane KFC i Mekdonalds.








