Rusi nadoknadili štetu, Srbiji nula

Izvor: B92, 10.Jan.2015, 14:43   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Rusi nadoknadili štetu, Srbiji nula

Tri evropske zemlje prodale akcije ruskog gasovoda, od čije izgradnje se odustalo, ali naša zemlja nema tu opciju

Južni tok" je obustavljen, ali su velike evropske države uspele da povrate novac koji su uložile u ovaj projekat.

Nemački "Vinteršal", italijanski "Eni" i francuski EDF prodali su poslednjih dana prošle godine svoje akcije koje su imali u firmi "Južni tok transport" i tako nadoknadile gubitke zbog stopiranja projekta. Srbija ne može da krene njihovim >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << putem, kada bi htela da povrati 30 miliona evra, koliko je uložila u ovaj gasovod. Naša zemlja nema učešće u celokupnom projektu, a Rusi odlučuju i o našoj zajedničkoj firmi.

Akcije "Južnog toka" su, pretpostavlja se, prodate dosta jeftino usled činjenice da je projekat otkazan.

"Rusi sigurno čuvaju "Južni tok" ukoliko ponovo zaživi", misli Ljubinko Savić iz Udruženja energetike. - Već se dešavalo da kupuju akcije koje su naglo pale u firmama po Rusiji. Postoji i mogućnost da su morali da ih kupe, kako ih evropske firme ne bi tužile za novac koji su dale na gasovod. Pitanje je samo da li ta stavka stoji u njihovim ugovorima.

"Gasprom" je kupovinom 50 odsto akcija Italijana, Nemaca i Francuza postao stopostotni i jedini vlasnik kompanije "Južni tok transport". Iz nemačkog "Vinteršala" su Večernjim novostima objasnili da je, prema sporazumu koji su imali sa akcionarima, dogovoreno da se akcije prodaju po ceni koja treba da nadoknadi ulaganja u "Južni tok".

"Potrebne dozvole za "Južni tok" nisu bile na vidiku, a finansijski trošak od neodređenog kašnjenja ne može se izračunati, tako da su akcionari odlučili da se ne realizuje projekat", kaže Štefan Lojnig iz "Vinteršala". "Zato smo prodali 15 odsto učešća. Prema sporazumu, kupovna cena nadoknađuje gotovinu koju smo uložili u projekat. Strane su se dogovorile da se cena ne otkrije".

Isto je postupio italijanski "Eni", koji je imao 20 odsto učešća i francuski EDF sa 15 odsto. Za razliku od stranaca koji su uložili u celokupan projekat, naša zemlja nema takve akcije. Srbija je sa "Gaspromom" napravila preduzeće "Južni tok Srbija" u novembru 2009. godine. Jedina je od učesnica u ruskom gasovodu u zajedničkom preduzeću dobila manjinsko vlasništvo od 49 odsto u ovoj kompaniji, pa će Rusi zapravo odlučiti o njenoj sudbini.

Firma "Južni tok Srbija" je osnovana u Švajcarskoj. U Srbiji u njoj radi oko 15 zaposlenih, od kojih su polovina projektanti "Srbijagasa" koji su u ovom preduzeću na privremenom radu. Ukoliko se ono zatvori, vraćaju se u svoju matičnu firmu. "Južni tok Srbija" nema imovinu u našoj zemlji, a prostorije koje koriste su u vlasništvu "Naftne industrije Srbija".

Nastavak na B92...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.