Izvor: B92, 11.Okt.2014, 10:40 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Rudari umesto uglja, "vade" vino
Nakon decenije posvećene vađenju uglja koji je pokretao drugu po veličini ekonomiju, suv i udaljen kineski region Ningsja preusmeriće se na proizvodnju vina.
Nudeći poreske olakšice proizvođačima vina, Ningsja ima za cilj da proizvede vino u vrednosti od 100 milijardi juana (16,3 milijarde dolara) do 2020, što je cifra 4,5 puta veća od prošlogodišnjeg ukupnog doprinosa poljoprivrede kineskom bruto domaćem proizvodu, prenosi Rojters.
Uspešan prelazak sa uglja >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << na vino u vreme kada se Kina okreće "zelenijem" i održivijem modelu ekonomskog razvoja učinio bi Ningsju dobrim primerom skoka sa "stare" na "novu" ekonomiju, navodi ekonomista Sitibanke Šen Mingao.
Tradicionalni pokretači kineske privrede, prerađivački sektor i proizvodnja uglja, u padu su. Prerađivačka aktivnost je u avgustu bila na šestogodišnjem minimumu, a cene uglja prepolovljene su u odnosu na 2011.
Potrošači u Kini su prošle godine kupili oko 1,6 milijardi litara vina, uključujući uvozno, navodi analitička kuća Euromonitor. Prema zvaničnim podacima u Pekingu, Ningsja je u 2013. proizvela svega 16,7 miliona litara vina.
Uzgoju grožđa u Ningsji pogoduje peskovito zemljište i relativno suva klima. Zvanični Peking planira da u tom regionu udvostruči područje pod vinogradima na oko 65.000 hektara, kao i da radi na privlačenju 60 inostranih proizvođača vina, koji bi tamošnjim uzgajivačima grožđa preneli znanje.





