Rešenje problema nije u uvozu mleka

Izvor: B92, 22.Okt.2010, 17:45   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Rešenje problema nije u uvozu mleka

Beograd -- Udruženje proizvođača mleka Srbije saopštilo je, povodom najave Ministarstva trgovine o mogućem uvozu mleka, da takva mera nije rešenje nestašice mleka.

Vreme je da problem nestašice mleka preusmerimo na glavni problem - stanje u stočarstvu, navedeno je u saopštenju.

Poslovanje u stočarstvu, kao i u ostalim segmentima primarne proizvodnje, dovedeno je na krajnju granicu održivosti, upozorilo je Udruženje proizvođača mleka.

>> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << />Usled velikog povećanja troškova u primarnoj proizvodnji i neadekvatnog sistema subvencionisanja, bez razvojne komponente, broj krava u Srbiji se značajno smanjio, kaže se u saopštenju.

Ministar trgovine Slobodan Milosavljević kaže da mleka na tržištu ima više nego pre mesec dana, ali još nedovoljno, čemu je doprinela manja primarna proizvodnja proslednjih meseci. On je kazao da će se čekati još nedelju dana, da se vidi učinak Uredbe o obaveznoj preradi 40 odsto sirovog mleka u pasterizovano i sterilisano, a ako ne bude zadovoljavajućih rezultata, ići će se na uvoz.

Kako je navedeno, proizvodnja sirovine je smanjena i tek 30 odsto mleka je u okviru kvaliteta, prihvatljivog za evropski standard.

Udruženje proizvođača mleka Srbije tvrdi da je neophodno da država odmah proizvodnju hrane označi kao strateški prioritet, promeni agrarnu politiku i obezbedi podršku iz budžeta.

Udruženje proizvodjača mleka Srbije navodi i da će se u "najskorije vreme sresti sa ministrom poljoprivrede Sašom Draginom, u pokušaju da se zajednički formuliše i izradi odgovarajući predlog mera za saniranje posledica u sektoru mlečnog govedarstva".

Pratite specijal: NIS na berzi

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.