Remont pruge 340 miliona evra

Izvor: S media, 29.Avg.2010, 16:24   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Remont pruge 340 miliona evra

Tender za izradu projektne dokumentacije za rekonstrukciju pruge Beograd - Bar mogao bi biti raspisan za manje od mesec dana, a remont pruge koštaće oko 340 miliona evra, rekao je danas direktor Saobraćajnog instituta (CIP) Milutin Ignjatović.

On je naveo da studija tehničko - ekonomske opravdanosti, koju uz pomoć donacija italijanske Vlade od milion evra izradjuje kompanija “Ital fer”, treba da bude predata Srbiji i Crnoj Gori do 1. septembra >> Pročitaj celu vest na sajtu S media << i tada se može raspisati tender za izradu projektne dokumentacije.

Ignjatović je rekao da izrada kompletne dokumentacije može biti završena za godinu dana, nakon čega će se raspisati tender za izvodjača radova.

“Ova studija pokazuje da vreme putovanja treba da se skrati, da se poveća robni saobraćaj, vozovi danas putuju od 12 do 15 sati, a do devedesetih godina stizalo se do Podgorice za šest sati, odnosno do Bara za sedam sati“, istakao je Ignjatović.

Ignjatović je rekao da se na svakoj pruzi nakon 20-25 godina eksploatacije mora raditi remont, što u slučaju pruge Beograd - Bar nije bilo moguće zbog teške ekonomske situacije u Srbiji i Crnoj Gori.

On je podsetio da je CIP projektovao prugu Beograd - Bar i obavljao nadzor izgradnje i dodao da je sada, kao lokalni partner, učestvovao i u izradi studije sa „Ital ferom“.

Kada je reč o rekonstrukciji, Ignjatović je napomenuo da je „Ital fer“ odredio prioritetne radove, medju kojima su otklon klizišta, sanacija šina i zamena podloge, redovan remont i povećanje gabarita pojedinih tunela.

"To je najteža pruga za izgradnju u Evropi po reljefu, topografiji i po litološkom sastavu“, istakao je Ignjatović i objasnio da pruga ima 254 tunela, ili 114 kilometara u tunelima, kao i 234 mosta ili 14,6 kilometara.

"Najveću nadmorsku visinu pruga dostiže u Kolašinu na 1.022 metra, a u Baru nula. To mogu savladati samo vrhunski stručnjaci kao ovi u CIP-u, da se isprojektuje, izgradi i vrši nadzor“, naglasio je Ignjatović.

Uporedjujući brzine kretanja vozova na pruzi Beograd - Bar, Ignjatović je kazao da se danas saobraća oko 40 kilometara na čas, a kada je napravljena, projektovana brzina je dostizala i do 120 kilometara na čas, te da prugu treba osposobiti da se vrati u početno vozno stanje.

(Tanjug)

Nastavak na S media...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta S media. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta S media. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.