Izvor: S media, 08.Sep.2011, 13:55 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Referentna kamatna stopa smanjena na 11,25 odsto
Referentna kamatna stopa smanjena za 0,5 procentnih poena, na 11,25 odsto. Inflacija će nastaviti da opada do kraja godine, ocenio Izvršni odbor Narodne banke Srbije.
Izvršni odbor Narodne banke Srbije (NBS) danas je referentnu kamatnu stopu smanjio za 0,5 procentnih poena, na 11,25 odsto, posle procene da se nastavlja pad
inflacije i inflacionih pritisaka, saopštila je NBS.
Prognoza Izvršnog odbora je da će niska agregatna tražnja i u narednom >> Pročitaj celu vest na sajtu S media << periodu biti snažan dezinflatorni faktor, što, kako je navedeno, potvrdjuju najnovije informacije o aktuelnim i očekivanim kretanjima u Srbiji i u okruženju, a očekuje se i stabilizacija cena hrane, kao i usporavanje rasta regulisanih cena.
"Mogućnost produbljivanja globalnih ekonomskih problema je i dalje prisutna. Zaključenje aranžmana iz predostrožnosti s Medjunarodnim monetranim fondom doprineće ublažavanju mogućih implikacija u vezi sa rizicima u pojedinim razvijenim zemljama i valutnim zonama", istakla je centralna banka.
Dodaje se da je sprovodjenje fiskalne politike u skladu sa dogovorenim pravilima fiskalne odgovornosti i od ključne je važnosti za očuvanje makroekonomske stabilnosti i smanjenje rizika zemlje.
Saveti MMF ne leče naše probleme
Šoškić: Rešenje za kredite u "švajcarcima"
"Odluka o daljoj relaksaciji monetarne politike doneta je kako bi inflacija bez većih oscilacija došla na cilj. Izvršni odbor očekuje da će inflacija nastaviti da opada do kraja godine i da će se u granicama cilja naći u prvom polugodištu naredne godine", navedeno je u saopštenju NBS.
Kretanje referentne kamatne stope u budućnosti će, kako je najavljeno, zavisiti od "ostvarivanja rizika, pre svega u medjunarodnom okruženju i u oblasti fiskalne politike".
Naredna sednica Izvršnog odbora na kojoj će se doneti odluka o referentnoj kamatnoj stopi zakazana je za 6. oktobar.
(Beta)







