Izvor: Blic, 10.Avg.2011, 03:15 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Putari iz „Nibensa” prete oranjem koridora 10
Radnici iz grupe preduzeća „Nibens” opet su blokirali magistralne saobraćajnice duž koridora 10 uz zahtev da dobiju neisplaćene zarade. I dok su juče samo mirno protestovali na putevima i graničnim prelazima, za danas najavljuju radikalizaciju.
Putari su, kažu, odlučni da, ukoliko država ne odgovori na njihove zahteve, danas nastave put ka graničnom prelazu sa Mađarskom, ali i da, ako budu primorani, „zaoru neasfaltirane deonice" severnog kraka koridora 10. >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << Na sve to, Miluiti Mrkonjić, ministar infrastrukture, kaže da su preduzeća „Nibens grupe” sada u privatnom vlasništvu, a da je država sve svoje obaveze prema njima ispunila.
Šta održava Nibens:
autoputevi-poluautoputevi-120 PZP Beograd 49,5 Vojvodinaput - Bačkaput 71,3 magistrali i regionalni - 4.741 PZP Beograd 737 PZP Kragujevac 761,1 PZP Niš 1.197 PZP Vranje 1.315 Vojvodinaput Bačkaput 731,6
- Njihovi vlasnici sada su banke, kao najveći poverioci, a putari su dužni da obavljaju posao za koji imaju ugovore - kaže za „Blic” Mrkonjić, povodom problema iz kojih još ne mogu da izađu ova putarska preduzeća nakon hapšenja njihovog vlasnika Mila Đuraškovića.
Đurašković je u maju uhapšen pod sumnjom da je zloupotrebio službeni položaj, a od tada traju problemi grupacije putarskih preduzeća „Nibens” čiji se radnici bore da dobiju svoje zaostale plate i zadrže posao.
Kako objašnjava ministar Mrkonjić, preduzeća za puteve iz sastava „Nibensa” više nisu angažovana na koridoru 10, ali su im i dalje ostali poslovi na gradnji koridora 11. On napominje i da država nije dužna da radnicima koji rade za privatnika isplaćuje zaostale plate.
- Oni poslove na koridoru 11 i ne obavljaju. A mi smo kao država rešili da ih zadržimo i na poslovima održavanja puteva - kaže Mrkonjić.
Mrkonjić kaže da je država pozvala banke da preuzmu preduzeća, kao najveći poverioci, jer bi preduzeća u suprotnom otišla u stečaj.
- Ovako, ako bi ih preuzeli, putari bi nastavili da rade dalje, jer bi im država garantovala posao. A kroz posao mogu da vrate te pare - ističe Mrkonjić.
Na pitanje zašto banke to do sada nisu učinile, ministar kaže da ni sam ne zna. S druge strane, putari su rešeni da protestima dođu makar do svojih zaostalih plata, pa su tako juče blokrali puteve duž koridora 10. Predsednik sindikata „Bačka puta" Đura Trivunović kaže da su radnici revoltirani „prebacivanjem odgovornosti između države i banaka" i pretnja da će uzorati pripremljene deonice za asfaltiranje nije šala.
Sindikati putara doneli su odluku o blokadi glavnih saobraćajnica u Srbiji u ponedeljak uveče, nakon što su ocenili da nisu ispunjeni zahtevi da im se isplate zaostale zarade i obezbede sredstva za neometan nastavak rada.
Ljubiša Jovanović iz AIK banke, koja je najveći poverilac „Nibens grupe”, kaže da je model koji je bio primenjen na PZP „Kragujevac”, „Niš” i "Signalizaciju” dobar model i da funkcioniše, te da njega treba primenjivati.
„Nibens” održava 4.800 kolometara puteva
Preduzeće za puteve „Beograd”, u sastavu „Nibensa", bilo je lider domaćih konzorcijuma za gradnju severnog kraka koridora 10 i saobraćajnice Ub - Lajkovac.
- U januaru su primećeni problemi na delu koridora 10 koji je radio PZP „Beograd” i u martu je njihov posao dat „Putevima Užice”, tako da tu nema kašnjenja. Međutim, na osam kilometara puta Ub - Lajkovac ne možemo da ih zamenimo, i tu radovi stoje. Severni krak bi trebalo da bude završen za nekoliko nedelja, ali blokade sada usporavaju gradnju - kažu u „Koridorima Srbije”.
U „Putevima Srbije" kažu da preduzeća iz sastava „Nibensa" održavaju 4.861 kilometar saobraćajnica. „Plan održavanja se poštuje, naši ljudi stalno obavljaju nadzor na terenu”, dodaju u ovom javnom preduzeću.
Blokade i obustave radova Oko 250 radnika vranjskog Preduzeća za puteve juče su od 9 do 11 časova blokirali saobraćaj na petlji koridora 10 na ulazu u grad, zatim ih je rasterala policija Kolona autobusa i kamiona radnika „Bačka puta" na naplatnoj rampi kod Vrbasa blokirala je oko 10 časova radove na izgradnji na koridoru 10. Očekuje se da danas pokušaju da blokiraju granični prelaz Horgoš Zaposleni u Preduzeću za puteve (PZP) „Niš” najpre su blokirali oko 9.30 sati krak koridora 10 od Niša prema Sofiji, da bi oko 11 od toga odustali jer su, kako tvrde, hteli da izbegnu međunarodni incident, pošto su od predstavnika MUP-a čuli da su reagovale vlade Turske i Bugarske. Protest putara iz „Nibens grupe" angažovanih na izgradnji koridora 10 započeo je 24. jula kada je četredesetak radnika PZP Beograd obustavilo radove u asfaltnoj bazi kod Srbobrana, a nastavljen je blokadom radova na izgradnji deonice od 91. do 98. kilometra severnog kraka.
Povezane vesti: Putari "Nibens grupe" počeli blokadu koridora 10 i magistralnih puteva Policija sklonila putare sa Ibarske magistrale na Rudniku Danas protest putara i razgovori o restrukturiranju Nibensa Do ponedeljka odgovor banaka o reorganizaciji Nibens grupe Radnici Bačkaputa oslobodili prilaze Novom Sadu









