
Izvor: B92, 19.Avg.2016, 12:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Promena preko noći i kako su opštine odahnule
Beograd -- Gradovi i opštine mogu da odahnu. Novi Zakon o finansiranju lokalnih samouprava njihove budžete neće osiromašiti kako je najavljivao prvi nacrt.
Verzija sa kojom se Vlada saglasila u ponedeljak, umesto "kresanja" prihoda od poreza na zarade sa 80 na 50 odsto, zaustaviće se na umanjenju od svega nekoliko procenata. Opštinama će od opterećenja zarada stizati 74, gradovima 77, a prestonici - 66 odsto.
Republički budžet će ovako umesto osam milijardi >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << dinara, na koliko insistira Međunarodni monetarni fond, biti bogatiji za 4,8 milijardi dinara. Tolika "ušteda" na lokalu za sada je dovoljna da bismo mirno sačekali šestu kontrolu MMF-a, pišu Večernje novosti.
Kako će Vlada da ušpara još dodatne tri milijarde dinara, ostaje da se reši kroz neke buduće izmene ovog istog zakona, koji se sada menja u jednom jedinom članu. Time je Vlada, nenadano, gradovima i opštinama, popustila i po pitanju lokalnih nameta.
Neće im oduzeti prihode od "firmarine", niti takse od držanja motornog vozila, baš kao ni - ekološku naknadu. S druge strane, privreda se nadala da će zaboraviti na ova davanja. Ova varijnata Nacrta zakona o finansiranju lokalnih samouprava biće samo prelazno rešenje. Tokom sledeće godine radila bi se nova verzija. Njome bi trebalo da se olakša i poslovanje privrede.
Nova verzija zakona bila je povod da se u sredu u Palati "Srbija" sastane nova ministarka državne uprave i lokalne samouprave, Ana Brnabić, sa čelnim ljudima gradova i opština, kao i predstavnicima Nacionalne alijanse za lokalni ekonomski razvoj i Stalne konferencije gradova i opština
“Po prvom nacrtu zakona, budžeti lokalnih samouprava bi se drastično smanjili, čime bi došlo u pitanje samoodrživo finansiranje nekih opština i gradova”, objasnila je u sredu ministarka Ana Brnabić.
“U mandatu tehničke vlade nastavljeni su razgovori oko nacrta ovog zakona, umešao se i kabinet premijera, pregledane su primedbe... U subotu smo ministar finansija Dušan Vujović, članovi kabineta premijera, premijer Aleksandar Vučić i ja gledali kako bismo mogli da usvojimo izmene zakona, a da ovo ne bude preterano opterećenje i da ne ugrožava usluge koje lokalne samouprave pružaju građanima i privredi. Nađen je način da od osam milijardi dinara ukupnih ušteda koje je zahtevao MMF, teret od 4,8 milijardi ponesu samouprave”, kaže ona.
Predsednike gradova i opština su "kozmetičke" promene zakona obradovale. Pojedini opštinski budžeti bi, po prvoj verziji, tokom 2017. godine osiromašili i za 30-40 odsto. Prvi predlog je predviđao da bi lokal od manjeg transfera od poreza na plate izgubio 29,3 milijarde dinara. Ukidanje "firmarine" bi im izbilo skoro tri milijarde dinara, baš kao i ekološka naknada.
Skoro isti iznos im donosi i taksa na automobile. Vlada je zato prvobitno nameravala da izmeni i visinu poreza na imovinu i tako im kompenzuje šest milijardi dinara, a transfere iz budžeta poveća za 24 milijarde dinara.
Prema trenutnom zakonskom rešenju o finansiranju lokalnih samouprava, opštinama i gradovima pripada 80 odsto od naplaćenog poreza na zarade, dok se u republičku kasu sliva 20 procenata. Jedini izuzetak je Grad Beograd čiji je udeo u porezu na zarade trenutno 70 odsto.
“Grad Beograd je, kroz novi predlog zakona, podneo najveći teret. Jer, od 4,8 milijardi dinara ušteda, dve milijarde se odnosi upravo na budžet Grada Beograda”, istakla je ministarka Ana Brnabić.
Siniša Mali, gradonačelnik Beograda, istakao je u sredu da će Grad podržati predloženu izmenu zakona.
“Sa Vladom Srbije već nekoliko godina intenzivno radimo na velikom broju razvojnih projekata za naš grad i ove izmene zakona doživljavamo kao šansu da dobijemo još više kroz konkretne projekte, nove investicije, tunele, mostove, puteve, kanalizacione mreže koje ćemo realizovati”, istakao je Mali.
Prvi čovek Novog Sada, Miloš Vučević, naveo je da je reč o mnogo boljem nacrtu zakona, u odnosu na onaj koji je lokalnim samoupravama prezentovan prošli put.
“Prema ovim izmenama zakona Grad Novi Sad je bolje prošao. Imaćemo 250 miliona dinara manje u budžetu za 2017. godinu, a taj iznos je pet do šest puta manji nego što je bilo predviđeno prvobitnim nacrtom”, istakao je gradonačelnik Miloš Vučević.