Premija rizika na sve iz Ukrajine

Izvor: B92, 18.Apr.2014, 17:53   (ažurirano 02.Apr.2020.)

"Premija rizika" na sve iz Ukrajine

Novi Sad -- Kriza u Ukrajini prouzrokovala je povećanje cena žitarica ali se trenutno svetsko tržište u tom pogledu smiruje, istovremeno osluškujući razvoj situacije.

"Politička previranja u Ukrajini itekako utiču na međunarodno tržište žitarica, što su osetile sve referentne svetske berze", izjavio je direktor Produktne berze u Novom Sadu Žarko Galetin i napomenuo da je tržište reagovalo uvođenjem "premije >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << rizika" za robu iz Crnomorskog basena.

On je podsetio da je to područje, kojem gravitiraju još Rusija i Kazahstan, jedno od najvećih proizvođača i izvoznika žitarica.

Ukrajina je treći svetski izvoznik kukuruza, sa 18,5 miliona tona godišnje, dok je izvoz od deset miliona tona pšenice svrstava na šesto mesto u svetu, tako da su aktuelni politički potresi u toj zemlji veoma veliki faktor rizika za tržište žitarica.

Galetin je napomenuo i to da je Ukrajina u proteklom periodu zaključila mnogo terminskih ugovora o isporuci žitarica velikim uvoznicima poput Kine, koje mora da ispoštuje, pa produbljavanje krize i u tom pogledu moglo da poveća "nesigurnost i nervozu na svetskom tržištu".

On smatra da bi dodatni činilac te nesigurnosti mogao da bude i relativno nepovoljna agrometeorološka situacija u SAD, kao najvećem svetskom proizvođaču žitarica, jer se procenjuje da je trenutno svega trećina tamošnjih useva pšenice u dobrom ili odličnom stanju.

Prošle godine u ovo vreme ta procena je iznosila oko 65 procenata, naveo je Galetin ističući da se tako dovodi u pitanje ovogodišnji prinos pšenice i dodao da je slična situacija i u Rusiji i Kazahstanu, takođe značajnim proizvođačima hlebnog žita.

Pošto je i Srbija "delić tog svetskog tržišnog mozaika" i minulih godina značajan izvoznik kukuruza a sve više i pšenice, ta kretanja i turbulencije na svetskom tržištu žitarica utiču svakako i na domaće proizvođače i izvoznike, dodao je Galetin.

Nastavak na B92...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.