Izvor: B92, 18.Maj.2018, 10:50 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Poziv iz SAD: Ima alternative, zašto od Putina?
Vašington/Moskva -- Američki državni sekretar Majk Pompeo razgovarao je sa šeficom švedske diplomatije Margot Valstrom o projektu Severni tok 2, kojem se protive SAD.
Pompeo i Valstrom su vodili telefonski razgovor, u kome su, između ostalog, ukazali na opasnost Severnog toka 2 evropskog energetskoj bezbednosti, rekla je portparolka Stejt departmenta Heder Nauert, prenela je agencija Tass.
Pompeo je istakao da je ubeđen da postoje alternative ovom projektu koje >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << će biti u interesu zapadnih zemalja, a ne u interesu ruskog predsednika Vladimira Putina.
Šef komiteta Državne dume za energetiku Pavel Zavaljnji rekao je da će tranzit ruskog gasa kroz teritoriju Ukrajine zavisiti od uslova koje obezbedi Kijev kao i od bezbednosti snabdevanja.
Zavaljnji je rekao da "rizici tranzita postoje, oni su tu od kad postoji moderna Ukrajina" kao i da "sve zavisi od uslova koje nam ukrajinska strana pruži i od bezbednosti snabdevanja".
Istovremeno, on je naglasio da "što ima više alternatva, to bolje", prenela je agencija Tass.
Zavaljnji je rekao da snabdevanje gasom iz Rusije u Evropu ima zasigurno mnogo više prednosti u poređenju sa snabdevanjem iz drugih regiona, uključujući i iz SAD.
Isporuka gasa preko Severnog toka 2 biće za jedan i po put jeftinija u odnosu na stari tranzit, naglasio je šef komiteta za energetiku.
Očekuje se da "Severni tok 2" otpočne rad krajem 2019. godine.
Gasovod iz Sibira, preko Baltičkog mora vodi u Evropu, a njegova izgradnja košta, kako se procenjuje, 9.5 milijardi evra.







