Povećan stepen dinarizacije

Izvor: B92, 21.Apr.2014, 13:54   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Povećan stepen dinarizacije

Beograd -- Stepen dinarizacije, meren učešćem dinarskih u ukupnim plasmanima privrede i stanovništva, povećan je u poslednje četiri godine za oko dva odsto, kažu u NBS.

U Narodnoj banci Srbije su precizirali da je stepen dinarizacije od početka 2010. do februara 2014. godine, povećan sa 24,5 na 26,4 odsto.

"Očekujemo da se osetnije povećanje stepena dinarizacije prema ovom pokazatelju ostvari u srednjem roku. Tome bi najviše trebalo da doprinese dalja stabilnost >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << makroekonomskog okruženja, pre svega niska i stabilna inflacija i održivi ekonomski rast", rečeno je Tanjugu u NBS.

Upitani da li očekuju da inflacija bude narednih godina u ciljanim okvirima, u NBS podsećaju da je, prema poslednjim podacima za mart 2014, međugodišnja inflacija merena indeksom potrošačkih cena iznosila 2,3 odsto, što je ispod donje granice dozvoljenog odstupanja od cilja.

"Procenjujemo da će se inflacija u narednom periodu kretati unutar granica dozvoljenog odstupanja od cilja koji iznosi četiri, plus-minus 1, 5 odsto", navode u centralnoj banci i dodaju da će nastaviti da vode opreznu monetrnu politiku, kao i da će svojim merama nastaviti da stimulišu veću upotrebu dinara u finansijskom sistemu.

Podsticanje dinarizacije se, kako navode, radi kroz povlašćeni tretman dinarskih izvora banaka u okviru politike obavezne rezerve.

"Koriste se isključivo dinarske hartije od vrednosti u okviru naših glavnih operacija. S druge strane, prihvataju se isključivo dinarske obveznice kao zaloge kad se odobravaju krediti za likvidnost bankama", rečeno je u NBS.

Poslednje konkretne aktivnosti u ovom pravcu bile su, kažu u NBS, usmerene u pravcu stvaranja posticajnih uslova za međunarodne finansijske insititucije za kreditiranje u dinarima.

"Od toga očekujemo poboljšanje uslova pod kojima privreda i banke mogu da dođu do dinarskih uslova finansiranja, ali i razvoj tržišta dinarskih obveznica, ukoliko ove institucije na ovaj način obezbede dinarska sredstva za kreditiranje", kažu u NBS.

Prema navodima centralne banke dinarizacija je dugoročno strateško opredeljenje, jer, kako kažu, veća upotreba dinara u domaćoj ekonomiji znači i efikasniju monetarnu politiku, ali i manje rizike po finansijsku stabilnost zemlje zbog manje izloženosti ekonomije promenama deviznog kursa.

"Treba imati u vidu da je dinarizacija dugoročan proces, pa se puni rezultati mera NBS i Vlade Srbije u smislu povećanja stepena dinarizacije finansijskog sistema mogu očekivati u budućnosti", kažu u NBS.

Nastavak na B92...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

NBS: Povećan stepen dinarizacije

Izvor: Capital.ba, 21.Apr.2014

BEOGRAD, Stepen dinarizacije, mjeren učešćem dinarskih u ukupnim plasmanima privrede i stanovništva, povećan je u posljednje četiri godine za oko dva odsto, kažu u NBS. U Narodnoj banci Srbije su ..

Nastavak na Capital.ba...

NBS: Blago povećanje dinarizacije

Izvor: Blic, 21.Apr.2014

Stepen dinarizacije, meren učešćem dinarskih u ukupnim plasmanima privrede i stanovništva. povećan je u poslednje četiri godine za oko dva odsto, rečeno je Tanjugu u Narodnoj banci Srbije ..U NBS su precizirali da je stepen dinarizacije od početka 2010. do februara 2014. godine, povećan sa 24,5...

Nastavak na Blic...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.