Potpisan ugovor o preuzimanju RBV

Izvor: Studio B, 06.Apr.2013, 14:40   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Potpisan ugovor o preuzimanju RBV

U Novom Sadu u sudu potpisani su svi potrebni ugovori, kojima će imovinu i obaveze Razvojne banke Vojvodine (RBV) preuzeti Poštanska štedionica i Razvojni fond Vojvodine, potvrdio pokrajinski sekretar za finansije Zoran Radoman.

Radoman je kazao da se tim potpisivanjem završen ceo tehnički posao oko preuzimanja RBV. Poštanska štedionica će preuzeti oko 17,5 milijardi dinara ukupnih depozita RBV.

Zbog nedostajuće kvalitetne imovine, oko 6,3 milijardi dinara biće >> Pročitaj celu vest na sajtu Studio B << pokriveno novim obveznicama Pokrajine Vojvodine 78 odsto i Republike Srbije 22 odsto.

Vlada Srbije donela je u petak odluku da RBV i Banka Poštanska štedionica zaključe ugovor o preuzimanju dela imovine i dela obaveza, koji predviđa preuzimanje klijenata RBV od 8. aprila.

Zaključak je donet radi očuvanja stabilnosti finansijskog sistema i pozitivnim mišljenjem Narodne banke Srbije, a ovim ugovorom će svi deponenti RBV - oko 70.000 građana, preduzetnika, malih, srednjih i velikih kompanija i javnih preduzeća - od ponedeljka postati klijenti Banke Poštanske štedionice i nastaviće da slobodno raspolažu svojim novcem.

 

Mandić:Realne šanse da Novi Sad vrati 1,5 milijardi iz RBV

Član Gradskog veća Novog Sada zadužen za finansije Dejan Mandić izjavio je danas da je stupio u kontakt sa vodećim ljudima Poštanske štedionice koja zvanično preuzima Razvojnu banku Vojvodine (RBV) i da postoje sasvim realne šanse da Grad vrati milijardu i po dinara koji se nalaže na računu RBV-a.

Mandić je u intervjuu Tanjugu rekao da je Grad Novi Sad u januaru mesecu pokušao da od RBV povuče tih 1,5 milijardi dinara, ali da je od banke dobijen jasan odgovor u pisanoj formi da je to nemoguće jer u banci nema para.

"Grad Novi Sad u RBV po viđenju ima značajna sredstva, u iznosu od 1,5 milijardi dinara. Nakon najava u medijima da je Poštanska štedionica jedna od najozbiljnijih banaka kandidata da preuzme RBV, mi smo stupili u kontakt sa samim vrhom Poštanske štedionice i mislim da smo dogovorili neku dinamiku povraćaja tih sredstava", rekao je Mandić ponovivši da je sasvim realno da će pomenuta sredstva biti vraćena u gradski budžet.

Druga finansijski veoma važna tema vezana za Grad Novi Sad je sudski spor sa ATP Vojvodinom i presuda po kojoj Grad tom preduzeću treba da isplati zajedno sa kamatama oko 1,7 milijardi dinara na ime odštete.

Tim povodom, član "gradske vlade: zadužen za finansije kaže da lično veruje da će konačna presuda biti pozitivna za Grad.

"Svedoci smo da je izvršenje pravosnažne presude odloženo, na zahtev republičkog javnog tužioca, do završetka revizionog postupka i odluke vrhovnog kasacionog suda i nije dobro da bilo ko donosi presudu pre samog suda", rekao je Mandić.

On je naglasio da i u slučaju da konačna odluka ne bude išla Gradu u korist „Grad svakako neće stati sa redovnim poslovanjem, koje će se svakako finansirati", ali bi najveći deo investicija morao biti zaustavljen, što, kako je rekao, ne bi bilo na za Grad ni za građane Novog Sada.

Na pitanje da li ima novca u gradskoj kasi Mandić je rekao da je to relativno, odnosno da "imamo 1,5 milijardi dinara u Razvojnoj banci koje još nemamo u kasi i još 1,5 milijardi neiskorišćenih sredstava od druge emisije obveznica, što su strogo namenska sredstva".

"Što se tiče tekuće likvidnosti, za to ne treba niko da se brine, tekuću likvidnost servisiramo sigurno u svakom momentu, šta god da se desi", istakao je gradski "ministar" za finansije, dodajući da je svim javnim preduzećima uputio cirkularno pismo sa zahtevom da mu dostave podatke o finansijskom poslovanju, što je učinio i pre šest meseci, a sve u cilju šestomesečne kontrole rada koju je najavio dolaskom na funkciju člana Gradskog veća zaduženog za finansije.

Popović: Razlog preuzimanja slobodno raspolaganje novcem

Današnje potpisivanje ugovora u Novom Sadu, kojim imovinu i obaveze Razvojne banke Vojvodine (RBV) preuzimaju Poštanska štedionica i Razvojni fond Vojvodine, je tehnička transakcija veoma slična prenosu imovine i obaveza Nove Agrobanke, izjavio je danas savetnik ministra finansija Branko Popović.

On je precizirao za Tanjug, da je osnovni razlog, što se depoziti RBV prenose na Poštanski štedionicu, da građani i klijenti, preduzetnici, kompanije i javna preduzeća, koji trenutno imaju depozite u RBV, mogu od ponedeljka nesmetano da raspolažu svojim novcem u ekspoziturama i na računima Poštanske štedionice.

"Time čuvamo stabilnost finansijskog sistema, što nam je obaveza. Zbog toga što trenutna kvalitetna aktiva u RBV nije dovoljna da pokrije sve te depozite, jer nedostaje oko 60 miliona evra, pokrajina i republika će, srazmerno svojim vlasničkim udelima i odgovornosti, pokriti obveznicama", kazao je on.

Tako Vojvodina danas emituje 58 odsto obveznica, a Srbija 22 odsto od bilansa, koji se prenosi na Poštansku štedionicu.

Ovakvo rešenje smo izabrali, prvenstveno imajući u vidu, dva principa, koja ćemo primenjivati i u svakom narednom slučaju, a to su minimum troška za poreske obveznike i održivo rešenje, precizirao je Popović.

On je pdosetio da je RBV do sada dokapitalizovana pet puta, ali se to pokazalo kao loše rešenje, dodajući "da ovoga puta ne postoji mogućnost da se ta agonija produži".

"Minimum troška za poreske obveznike je povezan sa tim, tačno je da će republički i pokrajinski budžet imati trošak kroz novoemitovane obveznice, ali analizirajući alternative, jasno smo došli do toga da je to minimum troška", naglasio je Popović.

On je dodao da to ne znači da će, ako se u budućnisti dese neki slični slučajevi, biti primenjeno isto rešenje, ali znači da će biti primenjeni isti princip i - održivo rešenje i minimum troškova za poreske obveznike.

Nastavak na Studio B...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

Potpisan ugovor o preuzimanju RBV

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 06.Apr.2013

U Novom Sadu u sudu su danas potpisani svi potrebni ugovori, kojima će imovinu i obaveze Razvojne banke Vojvodine (RBV) preuzeti Poštanska štedionica i Razvojni fond Vojvodine, potvrdio je Tanjugu pokrajinski sekretar za finansije Zoran Radoman.

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...

Potpisan ugovor o preuzimanju RBV

Izvor: B92, 06.Apr.2013

Novi Sad -- U Novom Sadu su potpisani svi potrebni ugovori, kojima će imovinu i obaveze Razvojne banke Vojvodine preuzeti Poštanska štedionica i Razvojni fond Vojvodine...Pokrajinski sekretar za finansije Zoran Radoman je kazao da se tim potpisivanjem završen ceo tehnički posao oko preuzimanja RBV....

Nastavak na B92...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Studio B. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Studio B. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.