Izvor: B92, 13.Dec.2010, 11:40 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Poskupljuju dinarski krediti
Beograd -- Bankari najavljuju povećanje kamata na dinarske pozajmice zbog, kako kažu veće referentne kamatne stope Narodne banke i slabljenja dinara.
Referentna kamatna stopa Narodne banke Srbije u proteklih godinu dana uvećana je sa 8,5 na 11,5 odsto kako bi se suzbila inflacija.
Zato bankari koriguju rate kredita u domaćoj valuti građanima koji su ih podigli uz promenljivu kamatnu stopu. Klijenti koji su izabrali nešto skuplju varijantu - fiksnu kamatu >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << - sada su mirni jer se njihove rate ne uvećavaju.
"Zbog trenutne ekonomske situacije u zemlji, kamata dinarskih kredita teško da može da bude niža od 18,20 odsto na godišnjem nivou. Visoka inflacija, slabljenje domaće valute i restriktivna monetarna politika utiču na cenu ovih zajmova", kaže Veroljub Dugalić, generalni sekretar Udruženja banaka Srbije.
Banke i same, inače, sve više forsiraju pozajmice u domaćoj valuti. Ovi zajmovi naročito su popularni sa fiksnom kamatom.
Krediti u dinarima uglavnom se odobravaju sa maksimalnim iznosom od 10.000 do 12.000 evra u dinarskoj protivvrednosti. Rokovi otplate su od 36 do 84 meseca, a kamate od 16,6 do 22,84 odsto.





