Pokreću istragu zbog dečijeg rada

Izvor: B92, 04.Mar.2020, 11:04   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Pokreću istragu zbog dečijeg rada

Vlada Gvatemale pokrenuće istragu o navodima o dečijem radu na desetak plantaža kafe, najavio je predsednik Alehandro Giamatei.

Istraga je najavljena nakon što je britanski Čenl 4 u ponedeljak emitovao dokumentarni film s prikazima dece zaposlene na sedam plantaža kafe povezanih sa švajcarskim Nespresom te na pet povezanih s američkim Starbaksom.

Nekim mališanima tek je osam godina, prenosi Novac.

Navodi o dečijem radu sastavni su deo međunarodnih >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << nastojanja da se diskreditiraju Nespreso i Starbaks, čime se "ozbiljno ugrožava sektor proizvodnje kafe", kazao je predsednik Gvatemale na konferenciji za novinare, održanoj neposredno uoči emitovanja dokumentarnog filma.

Izvršni direktor Nespresa Guillaume Le Cunff rekao je prošle nedelje da su u Gvatemalu poslali tim istražitelja kako bi utvrdili istinitost navoda i da su obustavili nabavku kafe do završetka istrage.

"Dečjem radu nema mesta u našem lancu", poručio je Le Cunff.

Reagovao je i američki glumac Džordž Kluni koji od 2013. promoviše Nespreso. Dokumentarac me "znenadio i rastužio", kazao je Kluni, prenesi USA Today.

"Upravu i kompaniju očito čeka još puno posla i one će ga odraditi", smatra.

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.