Petrović: Upošljavamo 2000 agronoma

Izvor: B92, 08.Sep.2011, 16:15   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Petrović: Upošljavamo 2000 agronoma

Beograd -- Ministar poljoprivrede i trgovine Srbije Dušan Petrović najavio je veliki konkurs za zapošljavanje agronoma u tom Ministarstvu.

Petrović je precizirao da će u drugoj polovini septembra svi nezaposleni agronomi moći da konkurišu za posao poljoprivrednog savetnika u stručnim službama tog ministarstva.

"U toku je velika reforma savetodavne poljoprivredne stručne službe u Srbiji", kazao je on agenciji Beta ističući da će "svako ko je završio >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << poljoprivredni fakultet i u ovom trenutku nema posao dobiti priliku da radi za Ministarstvo poljoprivrede".

Petrović nije mogao da precizira kolika će biti plata agronoma, ali je kazao da će oni potpisivati ugovore o radu na "ne manje od godinu dana". "Biće to sasvim adekvatna ponuda i svako ko želi moćiće da se ostvari profesionalno", kazao je on dodavši da će agronomi "dobiti priliku da ostane u sistemu, ali i da napreduje".

Petrović je kazao da će za angažovanje nezaposlenih agronoma iz budžeta Ministarstva poljoprivrede izdvojiti "onoliko novca koliko bude potrebno" i dodao da u ovom trenutku u Srbiji ima oko 2.000 nezaposlenih agronoma.

Petrović je naveo da je počela edukacija instruktora koji će obučavati sve agronome, i da će u drugoj polovini septembra svi koji su zainteresovani biti obavešteni gde mogu da se jave i kako da poočnu obuku.

"Očekujem da u toku oktobra završimo ceo postupak", rekao je on.

Petrović je naglasio da je "ovo suštinski važan napredak u razvoju srpske poljoprivrede, jer će više od 100.000 poljoprivrednih gazdinstava dobiti priliku da dobiju kvalitetnog savetodavca koga će plaćati Vlada Srbije".

Prema podacima Nacionalne službe za zapošljavanje, na kraju avgusta na evidenciji nezapslenih bilo je 721 poljoprivrednih inženjera za proizvodnju bilja, od čega 409 agroekonomista.

U istom periodu bilo je evidentirano i 235 nezaposlenih inženjera poljoprivrede za stočarstvo i živinarstvo, 448 inženjera prehrambene tehnologije, kao i 28 magistara poljoprivrednih nauka.

Kako je agenciji Beta rečeno u NSZ-u, nije uočeno da su nezaposleni agronomi u većoj meri odbijali da rade u udaljenijim mestima u Srbiji, nego što je to slučaj sa ostalim nezaposlenima drugih zanimanja.

Do kraja avgusta ove godine poslodavci su iskazali potrebu za zapošljavanje 115 diplomiranih poljoprivrednih inženjera za proizvodnju bilja, od čega se 12 zahteva odnosilo na agroekonomiste.

Poslodavci su u istom periodu dostavili prijave i za slobodna radna mesta za 11 inženjera poljoprivrede za stočarstvo i živinarstvo, kao i 51 zahtev za inženjere prehrambene tehnologije.

Nastavak na B92...



Povezane vesti

USKORO KONKURS ZA NEZAPOSLENE AGRONOME

Izvor: Kurir, 08.Sep.2011

BEOGRAD - Ministar poljoprivrede i trgovine Srbije Dušan Petrović izjavio je danas da će u drugoj polovini septembra svi nezaposleni agronomi moći da konkurišu za posao poljoprivrednog savetnika u stručnim službama tog ministarstva..."U toku je velika reforma savetodavne poljoprivredne stručne...

Nastavak na Kurir...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.