Izvor: B92, 11.Avg.2015, 18:53 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Pao izvoz svinja, Rusi im pomrsili konce?
Crna Gora zabeležila je pad izvoza svinjetine, međutim, nadležni nemaju odgovor na pitaje da li je rampa Rusije imala uticaj na te brojke.
Ukupna razmena poljoprivrednih proizvoda Crne Gore sa inostranstvom u prvih šest meseci ove godine bila je vredna 231 milion evra, što je za 4,6 odsto manje nego prošle godine, podaci su Monstata, koje je danas predstavilo Ministarstvo poljoprivrede
Crna Gora, koja je uvozno zavisna ekonomija i ima izraženi spoljnotrgovinski >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << deficit, izvezla je do juna ove godine robu u vrednosti od oko 24 miliona evra, što je za 29 odsto manje nego u istom periodu prošle godine.
Izvoz je pao za 9,8 miliona evra zbog pada izvoza svinjskog mesa, kazao je novinarima ministar poljoprivrede Petar Ivanović.
On, međutim, nije mogao da objasni da li je izvoz pao zbog "dodatnih mera" Rusije koja je prošle godine zabranila uvoz pršuta i mesnih prerađevina iz Crne Gore.
"Ruska Federacija nije obavestila Crnu Goru o bilo kakvim dodatnim merama koje preduzima prema Crnoj Gori", kazao je Ivanović i dodao da nije smanjen uvoz svinjskog mesa za potrebe domaće proizvodnje.
Crna Gora, koja sa EU pregovara o uslovima za članstvo, pridružila se ekonomskim sankcijama Brisela protiv Moskve.
U Ministarstvu poljoprivrede navode da je najveći rast izvoza zabeležen kod povrća, duvana i duvanskih proizvoda, kakaa, alkoholnih pića, dok je značajno smenjen izvoz ulja - 92 odsto, mesa 80 odsto i voća i prerađevina od mesa.
U strukturi uvoza Crne Gore najzastupljeniji su prehrambreni proizvodi. Najveći spoljno-trgovinski partner Crne Gore je Srbija, iz koje je u prvih šest meseci uvezena gotovo četvrtina ukupne vrednosti uvezene robe.

















