Okupirane pumpe, po litru ušteda 43 RSD

Izvor: B92, 07.Feb.2016, 17:28   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Okupirane pumpe, po litru ušteda 43 RSD

Beograd -- Zbog jeftinijeg goriva u susednoj Bosni i Hercegovini stanovnici pograničnih područja doslovno su okupirali njihove pumpe.

Sve veći broj građana i iz Beograda odlazi u prekograničnu nabavku goriva.

Stanovnici iz susedne opštine Bogatić, su ovde redovne mušterije. Udaljnost od dvadesetak kilometara, simboliočna je u odnosu na novac koji uštede kupovinom goriva preko granice.

Dolaze ovde i iz udaljenijih gradova, Šapca, Rume i Beograda. >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 <<

Preko granice vozači idu i zbog lož ulja, koje košta 66 dinara. Zakon, akcize i cena sirove nafte, vozačima su u drugom planu. Bitna je ušteda.

Na graničnom prelazu u redu koji je često do polovine mosta strpljivo stoje vozači iz Srbije, jer će imn se čekanje isplatiti.

Sve to ide u budžet druge zemlje, a u našoj otvra prostor za šverc. Dve loše strvari ođednom.

Uprkos sve jeftinijem gorivu na domaćim pumpama, u susednoj Bosni i Hercegovini cena mu je još povoljnija pa su stanovnici pograničnih područja doslovno okupirali njihove pumpe.

Na benzinskoj pumpi u Doljanima, odmah iza granice pokraj Metkovića, gotovo svi automobili su sa hrvatskim registarskim oznakama. Cene goriva u Bosni i Hercegovini niže su za više od dve kune (32 dinara) po litru nego u Hrvatskoj pa su ispred pumpi česte kolone.

U Ljubuškom, dvadesetak kilometara od Metkovića, cena evrodizela je oko pet kuna i 20 lipa (oko 80 dinara), a evrosupera oko šest kuna. Među onima koji strpljivo čekaju u redu kako bi napunili automobilski rezervoar mnogo je vozača iz Hrvatske.

Na pumpama u Metkoviću i okolini samo pokoji kamion ili automobil. Po gorivo hrle u susednu državu i na jednom rezervoaru uštede više od 100 kuna (1.600 dinara).

Samim tim uplaćuju novac u budžete susednih zemalja. Ali, ni to nije najgore, nego pojavljuje se šverc, klasičan šverc, gde građani odlaze radi kupovine goriva i prodaje na srpskom tržistu. E to je dvostruki negativni efekat za budžet.

U poslednjih nedelju dana prosečna cena litra benzina u Srbiji pala je za oko jednog dinara, a cena dizela za dva dinara.

Nastavak na B92...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.