Novcem građana platili izlet u Las Vegas

Izvor: B92, 08.Okt.2016, 15:44   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Novcem građana platili izlet u Las Vegas

Mnoga preduzeća u vlasništvu države su nerentabilna, zadužena preko glave i drže se isključivo zahvaljujući poreskom novcu.

Nemački savez poreskih platiša (BDST) iznova je, u svom godišnjem izveštaju, ukazao na brojne slučajeve besmislenog rasipanja javnih sredstava, a u središtu ovogodišnje "Crne knjige", koja sadrži spisak otkrivenih slučajeva rasipanja poreskih sredstava, poslovni su promašaji javnih preduzeća.

"Mnoga preduzeća u vlasništvu >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << države su nerentabilna, zadužena preko glave i drže se na životu isključivo zahvaljujući poreskom novcu", rekao je u Berlinu predsednik BDST-a Reiner Holznagel.

Javna preduzeća su ukupno dužna 108 milijardi evra, a kao najeklatantniji primer lošeg poslovanja javnih firmi naveden je slučaj nove berlinske vazdušne luke, za koju se još uvek ne zna kada će biti otvorena, kao i pokrajinskih banaka koje su se poslednjih godina istakle rizičnim i nepromišljenim špekulacijama.

BDST traži stroga ograničenja delovanja javnih preduzeća kako ona ne bi novcem poreskih obveznika stvarala nelojalnu konkurenciju privatnom sektoru. Istovremeno je BDST ukazao i na brojne slučajeve nepotrebnog trošenja poreskih sredstava. U Viesbadenu je grad na planiranje i pripremu gradnje gradskog muzeja dosad utrošio 10 miliona evra, iako se s gradnjom još nije ni započelo.

U saveznoj pokrajini Baden-Vurttemberg je utrošeno 300.000 evra za Internet stranicu sa zdravim receptima, na kojoj je dosad objavljeno samo nekoliko neinventivnih recepata. Većina novca otišla je na dizajniranje internet stranice. Državna kockarnica u Severnoj Rajni-Vestfaliji upala je u oči zbog redovnih masovnih izleta svoji radnika u Las Vegas na račun poreskih obveznika.

U skupe projekte s one strane Atlantika spada i bivša zgrada Goethe Instituta u Njujorku, koja od 2009. stoji prazna i čije godišnje održavanje stoji 80.000 evra.

Ali jedan od najdrastičnijih primera neodgovornog postupanja s novcem građana je sanacija opere u Kelnu koja je je trebalo da bude završena pre godinu dana, ali kraj radova još nije na vidiku. Od predviđenih 260 miliona evra troškovi su se u međuvremenu popeli na 460 miliona.

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.