Izvor: B92, 10.Apr.2014, 20:03 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Nemci Srbiju vide drugim očima
Beograd -- Predsednik Upravnog odbora Fonda za inovacionu delatnost i član "Foruma Srbija-Nemačka" Dejan Ilić izjavio je da Nemci vide Srbiju drugačijim očima.
Kako je objasnio to je tako jer se Srbija iskrenije ponaša prema potencijalnim investitorima što je, kako navodi, srž uspeha.
Ilić je Tanjugu, na svečanom otvaranju Udruženja "Forum Srbija- Nemačka", rekao da očekuje više nemačkih investicija i ocenio da bi Srbija najviše trebalo da ulaže u svoju pamet.
>> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << />
"Jedan intervju Aleksandra Vučića u 'Frankfurter Algemajne Cajtung-u' izazvao je više eha nego mnogo televizijskih kamera, jer to čitaju privrednici, a oni moraju direktno da saznaju od predstavnika vlasti šta oni žele da urade", rekao je Ilić.
Govoreći o radu "Foruma Srbija-Nemačka", Ilić je rekao da su u toj organizaciji ličnosti koje svojim autoritetom, radom i ugledom mogu da urade dosta na privlačenju nemačkih investicija u Srbiju i jačanju ekonomskih odnosa dve zemlje.
"Sad imamo instituciju koja zvanično može da razgovara, pregovara i ubeđuje jer niko neće da dođe iz Nemačke tek tako. Oni dolaze - da se ne lažemo - da bi uradili nešto i da bi uvećali svoj profit, ali gledaju i tržiste i potrebe tržista", rekao je Ilić i naglasio da je Srbija sad plodno tlo.
Ilić je naveo da je potrebno definisati privredne grane u kojima je moguće ostvariti najbolju saradnju i rezultate, ističući da birokratijom, koja, kako kaže, često radi protiv nas, ne bi trebalo da se bave stranci, već srpski projektni timovi.
"Treba doneti strateške ciljeve sa naše strane, koje su to grane privrede koje su interesantne za Srbiju i koje će u sledećim godinama doneti boljitak", rekao je Ilić.
Prema njegovim rečima, Srbija bi najviše trebalo da ulaže u pamet, jer je pamet, kako kaže, najlakše prodati a Srbija je ima najviše".
On je naveo da se zalagao za osnivanje softver firmi, navodeći da je izvoz softvera u jednoj godini bio veći od izvoza malina i kupina.
"U Srbiji može dosta da se uradi posebno zato što imamo pametan narod, ali treba u svakom od nas zagolicati tu pamet i taj intelekt izbaciti na površinu. Kad počne pamet da utiče na realizaciju ideja, brzo se dođe do uspeha", zaključio je Ilić.
Danas je u prostorijama Legata Rodoljuba Čolakovića svečano otvoreno Udruženje "Forum Srbija Nemačka" kojem su prisustovali i bivši nemački kancelar Gerhard Šreder i prvi potpredsednik Vlade Srbije Aleksandar Vučić.
Novoosnovano udruženje biće fokusirano na perspektive ekonomske i političke saradnje dve države.






