Nekim zemljama preti bankrot

Izvor: S media, 24.Feb.2010, 14:04   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Nekim zemljama preti bankrot

Više zemalja neće tokom narednih nekoliko godina moći da se izbore sa vlastitim dugovima i preti im bankrot, a SAD će biti prinudjene da ograniče potrošnju, prognozira profesor ekonomije na Univerzitetu Harvard Kenet Rogof, koji je 2008. predvideo propast velikih američkih banaka, objavila je agencija Blumberg.

Posle bankarskih kriza "tradicionalno smo svedoci serije bankrotstava država, recimo, tokom nekoliko godina. Pretpostavljam da će se to desiti opet", izjavio >> Pročitaj celu vest na sajtu S media << je Rogof, bivši glavni ekonomista Medjunarodnog monetarnog fonda (MMF), na ekonomskom forumu u Japanu.

Finansijska tržišta će, prema mišljenju Rogofa, na kraju povećati prinos na obveznice, a evropske zemlje, kao što su Grčka i Portugalija, imaće "čitav niz problema".

Investitori sada znatno pažljivije prate zaduženost država i fiskalne deficite, koji su naglo uvećani zbog posledica finansijske i privredne krize.

"Teško se može prognozirati kada, ali će se to dogoditi", ističe Rogof u vezi mogućeg bankrota pojedinih država.

Što se tiče bogatih zemalja, kao što su Nemačka, SAD i možda Japan, gde se očekuje usporeni rast, Rogof smatra da će one uspeti da se izbore sa tim problemima.

"Stegnuće svoje kaiševe, kada se taj problem dotakne kamatnih stopa. Uspeće da se izbore sa tim", smatra ovaj ugledni ekonomista.

Rogof je u avgustu 2008. u jednom intervjuu predočio da "najgore u SAD tek predstoji" i predvideo kolaps velikih investicionih banaka.

Nastavak na S media...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta S media. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta S media. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.