Izvor: B92, 07.Sep.2009, 15:10 (ažurirano 02.Apr.2020.)
"Ne treba se dodatno zaduživati"
Beograd -- Novac MMF-a treba iskoristiti za jačanje deviznih rezervi jer time nema potrebe da povlačimo dodatna sredstva koja su deo aranžmana kaže Radovan Jelašić.
Guverner Narodne banke Srbije Radovan Jelašić
Guverner Narodne banke Srbije kaže i da bi trebalo bi podsetiti da su ta sredstva, u odnosu na onih 600 miliona dolara koje Srbija dobija na osnovu povećanja kvote u MMF-u, mnogo skuplja jer se odobravaju uz kamatu od 1,5 odsto.
Prema >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << njegovim rečima bilo bi dobro kada bi od MMF-a mogli da uzmemo samo deo odobrenog aranžmana od 2,9 milijardi evra.
"Mi smo već povukli oko 800 miliona evra i umesto da uzmemo i preostalih 2,1 milijardu evra, bilo bi dobro da iskoristimo samo ovih 600 miliona dolara koja ćemo dobiti uz kamatu od 0,3 odsto. Samo u tom slučaju moglo bi se reći da smo dobro prošli", objašnjava Jelašić.
Guverner navodi i da je većina zemalja u okruženju odlučila da novac MMF-a ne koristi za finansiranje budžetskog deficita već ga je usmerila u jačanje deviznih rezervi.
"Naglašavam, mnogo bi bolje bilo da ta sredstva ne povlačimo. Ali, legitimno je pravo države da na taj način dođe do jeftinijih kredita a da li će to biti mnogo jeftinije od zaduživanja u dinarima, uz kamatu od 12 do 13 odsto, to će se znati tek kad se napravi konačna računica uzimajući u obzir kurs dinara. Ipak, ja se nadam da taj novac koji nam ja naraspolaganju neće nikoga, pre svega u Vladi Srbije, navesti na razmišljanje da se manjak u državnoj kasi može olako uvećavati. Jer to što mi u ovom trenutku imamo odakle da finansiramo deficit nikako ne predstavlja odgovoran odnos prema javnim finansijama."
Jelašić objašnjava i da je smanjenjem rashoda mnogo teži put za postizanje balansa javnih finansija i da uprkos najavama treba sačekati kraj oktobra i videti da li je Vlada SRbije premna za takve rezove.
"To drugim rečima znači da se na narednom sastanku sa misijom MMF-a treba pojaviti sa preciznim ciframa koliko je zaposlenih u svakom od minisarstava višak i kako će taj problem konkretno biti rešen. To je ono što pregovarači MMF-a žele da čuju i samo tako precizno utvrđeni planovi mogli bi da ih uvere da je Srbija zaista spremna da reši problem mnogo većih rashoda u odnosu na prihode."




