Izvor: B92, 10.Sep.2011, 03:35 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Naš voz 3.900 godina iza kineskog
Beograd -- Da bi Srbija dostigla "evropske brzine" vozova dosadašnjim tempom razvoja, trebalo bi da prođe barem 2.600 godina, a kineske čak 3.900 godina.
Poslanik Srpske radikalne stranke Dušan Marić u nastojanju da dočara koliko je železnički saobraćaj u Srbiji u lošem stanju izračunao je da se voz na srpskim prugama sada na sat kreće samo devet kilometara brže nego u vreme vladavine Milana Obrenovića.
Marić je rekao da se voz u vreme nastanka prvih srpskih pruga >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << na relaciji Beograd - Niš prosečno kretao 36 kilometara na sat, dok se "moderni" voz u Srbiji prosečno kreće brzinom 45,5 kilometara na sat, što znači da se za 127 godina "ubrzao" samo za devet kilometara.
On je izneo podatak da vozovi u Japanu, Kini ili Francuskoj sada razvijaju brzinu i od 300 kilometara na sat, kao i da je prošle godine na relaciji Peking - Šangaj jedan voz saobraćao brzinom od 486 kilometara na sat.
Da bi Srbija dostigla "evropske brzine" dosadašnjim tempom razvoja, kako je Marić izračunao, trebalo bi da prođe barem 2.600 godina, a kineske čak 3.900 godina.
On je naveo i da na dve trećine srpskih pruga vozovi ne mogu da razviju brzinu veću od 60 kilometara na sat, kao i da skoro da i nema linije na kojoj vozovi krenu na vreme.









