Izvor: B92, 09.Mar.2014, 11:36 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Najviše novih teretnjaka
Beograd -- Među vozilima koja su registrovana po prvi put u poslednjem kvartalu 2013. godine u Srbiji najviše je porastao broj radnih i teretnih vozila.
Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, broji novoregistrovanih radnih i teretnih vozila porastao je za trećinu u poslednjem kvartalu 2013. u odnosu na isti period 2012. godine.
Iz Republičkog zavoda za statistiku navode da je 57,7 odsto priključnih vozila nosivosti ispod 1.000 kilograma, što po kapacitetu odgovara >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << priključnim vozilima namenjenim putničkim automobilima.
Boj novoregistrovanih putničkih automobila povećan je za dva odsto, a najbrojnije marke proizvođača motornih vozila su "zastava" - od domaćih, i "fiat", "opel", "reno" i "foklsvagen" od stranih.
U RZS navode da se na osnovu rezultata može zaključiti da su najzastupljenija teretna vozila od 1.500 do 4.999 kilograma nosivosti, kao i da najveći broj tih vozila koristi evrodizel kao pogonsko gorivo, što ukazuje na podmlađivanje voznog parka u skladu sa najnovijim evropskim propisima.
Kod putničkih automobila novijeg datuma, procentualno posmatrano, pođednako su zastupljeni i benzin i dizel pogonsko gorivo, a na drumovima dominiraju vozila veličine motora do 2.000 kubnih santimetara.
Mopeda je registrovano za 14,4 odsto manje, a motocikala za 6,4 odsto više. Broj novoregistrovanih traktora smanjen je 0,7 odsto, a broj priključnih vozila za traktore povećan je 1,7 odsto.













