Izvor: B92, 10.Feb.2015, 11:10 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Nafta stiže na 73 USD za pet godina
Cena nafte trebalo bi da poraste postepeno sa oko 50 na 73 dolara po barelu do 2020. godine jer je za sada slaba tražnja zbog loše privredne dinamike u svetu.
"Tržište bi relativno brzo trebalo da se oporavi, ali će oporavak biti relativno ograničen, sa cenama koje će se stabilizovati na višim nivoima od sadašnjih, ali biće daleko ispod cena u poslednje tri godine", navodi se u izveštaju Međunarodne agencije za energiju (IEA).
Očekuje se da će cena nafte >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << ove godine dostići 55 dolara, a 73 dolara 2020. godine, navela je agencija uz ocenu da je to "novo poglavlje" na tržištu nafte koje se "promenilo" jer je ponuda veća, a tražnja manja.
Kao reakcija na ovaj izveštaj, cene nafte su danas pale.
Barel američke "lake" nafte (WTI) za isporuku u martu pojeftinio je na merkantilnoj berzi u Njujorku 74 centa na 52,12 dolara, dok je barel severnomorske nafte tipa "brent" za martovsku isporuku na tržištu u Londonu pojeftinio 77 centi na 57,57 dolara, prenosi agencija Frans pres.
Cena sirove nafte skočila je poslednjih dana posle pada za 60 odsto od juna pod kombinovanim efektom slabe tražnje i ogromne ponude, posebno zbog proizvodnje nafte iz škriljaca.
Tržište se sada oblikuje po očekivanom srednjeročnom padu proizvodnje nafte, kao rezultat smanjenih investicija naftnih kompanija koje se nose s niskim cenama koje su ugrozile njihove profitabilne projekte.
Tokom narednih godina, očekuje se lagano povećanje potražnje u odnosu na ponudu, zbog čega će cena rasti, ali će potrošnja biti slabija zbog slabe ekonomske dinamike u svetu.












