Na crno radi i 30.000 stranaca?

Izvor: B92, 20.Jan.2012, 02:40   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Na crno radi i 30.000 stranaca?

Beograd -- O tome koliko stranaca radi u Srbiji u ovom trenutko preciznih podataka nema, ali se nezvanične procene kreću od 20.000 do 30.000 radnika.

Najviše ih je, naravno, dok traje građevinska i sezona poljoprivrednih radova, a mahom dolaze iz Rumunije, Makedonije i Albanije.

Kada se radi o zvanično izdatim dozvolama za rad, one su, po podacima Nacionalne službe za zapošljavanje, date uglavnom menadžerima, direktorima kompanija, IT-stručnjacima... Sve traženije >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << su i dozvole za kuvare s poznavanjem pojedinih, najčešće egzotičnih kuhinja, kao što su tajlandska i kineska.

Boravi ih oko 70.000

Uvek treba praviti razliku između stranaca koji borave i onih koji rade, to jest koji imaju radne dozvole.
Po poslednjim dostupnim podacima, u Srbiji legalno boravi oko 70.000 stranih državljana, ali je samo njih 2,5 odsto zatražilo i radne dozvole.

"Nacionalna služba za zapošljavanje godišnje odobri oko 2.500 zahteva za zasnivanje radnog odnosa stranaca u Srbiji”, rečeno je na sednici skupštinskog Odbora za rad, boračka i socijalna pitanja, koji je u načelu usvojio predloženi zakon o zapošljavanju stranaca.

U njemu piše da, s obzirom na to da se radi o odobrenjima koja se isključivo odnose za zasnivanje radnog odnosa, ne postoje sveobuhvatni podaci o strancima koji ostvaruju pravo na rad po drugim osnovama.

Pomoćnica ministra ekonomije i regionalnog razvoja Ljiljana Džuver rekla je da se predloženim zakonom na jednoobrazan način reguliše oblast zapošljavanja stranaca u Srbiji, a da će njegovo usvajanje za posledicu, između ostalog, imati i privlačenje stranih investicija.

Postojeći zakon donet je, po njenim rečima, još 1978. godine pa je u mnogim segmentima zastareo i ne obuhvata slučajeve kada stranci rade i borave u Srbiji i kada su članovi upravnih odbora i vlasnici preduzeća.

Ljiljana Džuver je predstavila pojedine odredbe zakona, po kojima će, između ostalog, strancima za rad u Srbiji biti potreban odobren boravak i radna dozvola, dok će pojedine kategorije, poput diplomata i sportista, biti izuzete iz obaveze posedovanja radne dozvole.

Strani državljani će, kako je navela, imati jednaka prava za slučaj nezaposlenosti kao i domaći, a zakon će se odnositi kako na strance koji se zapošljavaju u Srbiji, tako i na poslodavce koji zapošljavaju te strance.

Vlada Srbije, predlagač zakona, kao pozitivne efekte predloženih rešenja navela je potpuno regulisanje materije koja se odnosi na zapošljavanje stranaca u skladu sa savremenim tokovima u vezi s kretanjima radnika i ostvarivanjem prava na rad, usaglašavanje s drugim pozitivnim propisima.

Takođe, Vlada Srbije očekuje da će predložena rešenja omogućiti zapošljavanja i samozapošljavanja stranaca, ostvarivanja prava na spajanje porodice u određenim slučajevima, ostvarivanje prava u vezi s nezaposlenošću i drugih specifičnih prava, mogućnost ograničenja broja stranaca koji ostvaruju prava na rad"

Nastavak na B92...



Povezane vesti

U Srbiji radi više od 20 000 stranaca

Izvor: Capital.ba, 20.Jan.2012

BEOGRAD, Prema nezvaničnim procjenama, u Srbiji trenutno radi između 20.000 do 30.000 stranaca, a najviše ih je iz Rumunije, Makedonije i Albanije koji dolaze u vrijeme građevinske i sezone poljoprivrednih ..

Nastavak na Capital.ba...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.