Izvor: B92, 13.Nov.2012, 16:21 (ažurirano 02.Apr.2020.)
NBS: Zašto imamo visoku inflaciju
Beograd -- Visoka inflacija u oktobru od 2,8 odsto je posledica poskupljenja prerađene hrane, rasta regulisanih cena na lokalnom nivou i povećanja stope PDV-a i akciza.
Po proceni centralne banke, iako će u narednom periodu mesečni rast potrošačkih cena biti niži, međugodišnja inflacija će "uglavnom nastaviti da raste još nekoliko meseci zbog niske baze".
Pad medjugodišnje inflacije očekuje se od drugog tromesečja, a povratak u granice cilja do kraja 2013. godine, >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << objavila je NBS.
Republički zavod za statistiku danas je saopštio da je medjugodišnja inflacija u oktobru dostila 12,9 odsto, a da su potrošačke cene u 2012. godini povećanje 12,7 procenata.
Od 1. oktobra opšta stopa PDV-a povećana je sa 18 na 20 odsto, a povećane su i akcize za gorivo i cagarete.
NBS objašnjava visoku inflaciju
Izvor: Akter, 13.Nov.2012
Visoka inflacija u oktobru od 2,8 odsto je posledica poskupljenja prerađene hrane, rasta regulisanih cena na lokalnom nivou i povećanja stope PDV-a i akciza





