NASA odustaje od pohoda na Mars

Izvor: S media, 07.Feb.2012, 13:46   (ažurirano 02.Apr.2020.)

NASA odustaje od pohoda na Mars

NASA je obavestila kolege iz Evrope da verovatno neće moći da učestvuju u misijama slanja satelita u orbitu oko Marsa i istraživačkog robota na površinu crvene planete.

Očekuje se da će Sjedinjene Američke Države uskoro da objave formalno saopštenje u kojem će ukazati na budžetske razloge ovakve odluke. Evropa sada računa na partnere iz Rusije kako misija ne bi propala.

Iran lansirao treći satelit

Pilot skače >> Pročitaj celu vest na sajtu S media << sa ivice svemira

"Amerikanci su sugerisali da postoji veoma mala mogućnost da će oni učestvovati. To je malo verovatno. Oni su zainteresovani i znaju da je ovo za njih dobra opcija, ali teško mogu da uklope ove misije u budžet", izjavio je Alvaro Gimenez, direktor naučnih istraživanja u ESA.

Prema trenutnom planu, misija "Ekso Mars" trebalo bi da bude pokrenuta 2016. godine lansiranjem satelita koji će iz orbite Marsa tragati za metanom i ostalim gasovima u atmosferi te planete. Dve godine kasnije, na Mars bi trebalo da bude lansirano autonomno istraživačko vozilo radi kopanja na površini planete.

*Ovo je mapa nama poznatog svemira.

(Srna foto:Guliver/Thinkstock)

Nastavak na S media...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta S media. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta S media. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.