Mleko iz Srbije najskuplje u Srbiji

Izvor: B92, 22.Okt.2007, 12:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Mleko iz Srbije najskuplje u Srbiji

Beograd -- Mleko srpskih prerađivača jeftinije u prodavnicama u Crnoj Gori nego u Srbiji. Ekonomisti: ekstraprofit iznad svega.

I posle raspada zajedničke države, crnogoski potrošači imaju bolji tretman od srpskih, jer litar istog mleka plaćaju do 15 dinara manje. Za litar Imlekove "kravice" Crnogorci izdvajaju 70-80 evrocenti, odnosno oko 54 dinara. U srpskim prodavnicama to isto mleko košta 69,9 dinara.

Mleko s više mlečne masti, koje se tamo prodaje za 80 >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << centi, što je 62 dinara, kod u Srbiji je skuplje za osam dinara, a jogurt iz Srbije kod suseda staje 90 centi, odnosno 69,75 dinara, a kod u Srbiji 77,9 dinara.

Građani Crne Gore po ovoj novoj ceni kupuju tek od pre dva meseca, jer je cena mleka do nedavno bila 50 centi odnosno samo oko 40 dinara. Razlika u ceni istog mleka u dve države je oko 15 dinara i pored toga što za transport do Crne Gore srpski prerađivači plaćaju dodatne troškove.

Analitičari ocenjuju da se vodeće srpske mlekare ponašaju monopolistički na tržištu, zato što nemaju konkurenciju.

Saša Đogović iz Instituta za tržišna istraživanja kaže da sa formiranjem takvih cena u Srbiji prerađivači pokazuju da im je najvažnije da naprave ekstraprofit.

"Uzrok tome leži u kartelizaciji našeg tržišta, jer, kada je reč o cenama, postoji dogovaranje vodećih proizvođača na našem tržištu i to se sve događa na uštrb životnog standarda potrošača. Na okolnim tržištima, pa i na crnogorskom postoji znatno oštrija konkurencija jer tamo ima i hrvtaskih i slovenačkih proizvoda i u zanemarljivoj meri njihovih domaćih proizvoda. To sve utiče da cena naših proizvoda bude niža i kako bi bila pristupačnija potrošačima" kaže Saša Đogović, saradnik Instituta za tržišna istraživanja.

Međutim, u Salfordu u čijem vlasništvu su mlekare Imlek, Novosadska, Subotička, Zemunska i Impaz iz Zaječara kažu da oni zauzimaju 37 posto tržišta i da nema reči o monopolu.

Oni tvrde da postoje opravdani razlozi zbog čega je mleko jeftinije u Crnoj Gori.

"Mogu da kažem da je moguće da su cene u Crnoj Gori niže nego u Srbiji i to iz tri razloga. Prvi je zato što se cene za Crnu Goru određuju u evrima i potcenjenja cena evra može da ima efekat, drugi je što je PDV na mlečne proizvode u evrima niži nego što hje to slučaj u Srbiji i treći je što su maloprpdajne marže u Crnoj Gori u proseku nešto niže. Da biste nekog optužili i osudili zbog monopolističkog ponašanja, mora da postoji i zloupotreba takvog položaja na tržištu a mlekare iz sastava DFG položaj svoj položaj ne zloupotrebljavaju", kaže Rade Pribićević, komercijalni direktor "Dunav hrana" grupe.

Prerađivači mleka i dalje kao osnovni razlog povećanja cena navode sušu. Međutim, posledice suše i proizvoljnog formiranja cena će osetiti potrošači, i stočari, ali ne i prerađivači, čiji profit neće biti ugrožen.

Nastavak na B92...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.