Mihajlovićeva: Loše upravljanje projektima

Izvor: RTS, 19.Feb.2015, 20:07   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Mihajlovićeva: Loše upravljanje projektima

Ministarka građevinarstva Zorana Mihajlović izjavila je da u oblasti infrastrukture i energetike ima dosta neiskorišćenih kredita na koje plaćamo penale zbog lošeg upravljanja projektima u prethodnom periodu.
Zorana Mihalović je rekla da su se u prethodnom periodu vlade mnogo više zanimale da obezbede kredit i finasiranje, a da se manje vodilo računa o tome da li postoji projekat.

"Da ne >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << govorimo o tome da, kada se sredstva odobre, često imamo situaciju da se ne izlazi na teren da se napravi projekat", rekla je ministarka novinarima u Beogradu.
Mihajlovićeva je ukazala i da su revizione komisije, koje su odobravale takve projekte, često paušalno odobravale te projekte, "pa sada imamo situaciju da se negde ne vidi naselje, da negde ne postoje odobrena mesta za dalekovod, a to znači da je neophodno preprojektovanje, dodatni novac i vreme za te projekte."
Eksproprijacija zemljišta, kako je istakla, predstavlja dodatan problem koji dosta utiče na kašnjenje projekata.
Prema proceni Poreske uprave, kada se ekspropriše zemljište, ta cena često bude niža od tržišne, dodala je ministarka, iako je predviđeno da mora biti plaćena tržišna cena.
Mihajlovićeva je istakla da je novac za projekte nikada nije bio problem, ali da je upravljanje njima u prethodnom periodu rađeno vrlo loše.
"Ni danas novac nije problem i za ove projekte koji su sada u toku, a koji se finansiraju od Svetske banke, Evropske investicione banke i Evropske banke za obnovu i razvoj na Kordiroru 10 i Koridoru 11, već je problem to što se nije vodilo računa da li mogu da se realizuje kako je planirano", navela je ministarka.
Mihajlovićeva je naglasila da sada postoje mentori za svaku deonicu, kao i radne grupe koje svaki dan rade na svakoj deonici koridora i da se razgovora sa svim izvođačima, uključujići i one zadužene za nadzor tih projekata.
Ministarka je u razgovoru sa delegacijom EIB-a, koju je predvodio šef Odeljenja EIB-a za Zapadni Balkan Dominik Kurben, navela da je cilj Vlade da ubrza realizaciju infrastrukturnih projekata, pri čemu je kao prioritet izdvojila završetak Koridora 10.
Ministarstvo i EIB saglasni su da proces pripajanja "Koridora Srbije" javnom preduzeću "Putevi Srbije", čiji se završetak očekuje do kraja februara, neće ni na koji način uticati na realizaciju započetih projekata, navodi se u saopštenju.

Nastavak na RTS...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.