Mihajlovićeva: Konačno ćemo rešiti problem legalizacije

Izvor: Blic, 17.Nov.2015, 14:20   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Mihajlovićeva: Konačno ćemo rešiti problem legalizacije

Do danas je usvojeno pet zakona o legalizaciji sa ciljem da se reši problem, ali nijedan nije doneo rezultat već se situacija samo pogoršala i danas prema našim procenama u Srbiji ima 1,5 miliona nelegalnih objekata - rekla ja ministarka građevinarstva Zorana Mihajlović u Skupštini Srbije gde je počela rasprava o ovom zakonu.

- Upravo u želji da rešimo problem, Vlada Srbije je usvojila Nacrt zakona o ozakonjenju >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << objekata koji bi trebalo konačno da reši ovaj problem – rekla je ministarka.

Mihajlovićeva je naglasila da je svaka treća zgrada nelegalno izgrađena, odnosno da u 85 odsto nelegalnih objekata građani žive, i da to nisu komercijalni objekti.

- Mi želilo da ozakonimo ono što se zakonom može ozakoniti. Želimo da smanjimo cenu legalizacije, ali i celu administraciju . Onog trenutka kada zakon bude usvojen, a neće imati podzakonske akte, istog trenutka će krenuti njegova primena. Taksa je najniža moguća i od nje će biti ostvaren prihod od 10 milijardi dinara, 60 odsto tih sredstava će ići lokalnim samoupravama - rekla je Mihajlovićeva.

Tako će, na primer, za objekat do 100 metara kvadratnih taksa iznositi 5.000 dinara, i ta cena važiće za sve, bez obzira na to gde se kuća ili stan nalaze - u Beogradu u prvoj zoni ili u Vranju, Nišu...

Taksa za objekte do 200 kvadrata biće 15.000 dinara, a za nekretnine preko 300 kvadrata iznosiće 50.000 dinara. Za komercijalne objekte važiće druga cena. Tako će za površine do 500 kvadrata taksa iznositi 250.000 dinara.

- Pored toga, svi koji su predali zahtev, a ima ih 750.000, moći će da krenu u ozakonjenje odmah, samo je dovoljno da plate taksu. Ostali, koji još nisu podneli zahtev, moraće da podnesu izveštaj zatečenog stanja. Radiće ga projektni biro, i on će sadržati osnovne informacije. Nakon svega, uradiće se satelitski snimak, i to će biti korektivni faktor za inspekciju koja izlazi na teren. Dakle, sve što ne bude u skladu sa njim, a izgrađeno je bez dozvole, biće srušeno - rekla je ministarka.

Ona je napomenula i da će cela procedura biti značajno skraćena i da će sam upis u katastar trajati sedam dana, umesto dosadašnjih 60 do 90 dana.
Pogledaj vesti o: Legalizacija objekata

Nastavak na Blic...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.