Izvor: Akter, 06.Sep.2015, 11:03 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Metalac uspešno odoleva ekonomskoj krizi
U kompaniji "Metalac" u Gornjem Milanovcu u prvom polugodju ostvaren je prihod od 3,3 milijarde dinara što je za 9,6 odsto povećanje u odnosu na prošlu godinu
Oni navode da je njihov brend - posudje traženo u najrazvijenjim zemljama uprokos velikoj recesiji na svetskom tržištu, koja se ne smanjuje, kao i padu životnog standarda i finansijskim neizvesnostima.
Generalni direktor Petrašin Jakovljević za agenciju Beta je izjavio da su i ostali finansijski rezultati >> Pročitaj celu vest na sajtu Akter << bolji nego lane pri čemu trgovina beleži rast za 20 odsto, prodaja sudopera za šest a bojleri su ostali na istom nivou.
Jakovljević je naveo da se na ruskom tržištu, gde kompanija ima sopstvenu fabriku "Metrot" koja je "blistala od biznisa", ove godine dogodio drastičan preokret.
"Sada je u Rusiji za 50 odsto smanjena prodaja zbog čega ulažemo napore da to nadoknadimo u Francuskoj i Finskoj kao i u drugim zemljama Evropske unije i eks Jugoslavije" - kaže Jakovljević.
U "Metalcu" zbog toga stalno tragaju za noivim tržištima kako se ne bi zavisilo od postojećih kupaca i profitnih prilika u tim zemljama.
Direktor to ilustruje primerom najmladje firme "Metalac Ukrajina" koja je plan prodaje prebacivala za 15 odsto ali sada, zbog ratnih dogadjanja, posluje na ivici opstanka.
"Istraživali smo mogućnost izvoza u afričke zemlje ali je to nesigurno jer mnoge od njih zavise od cene energenata a tako i naša zarada u njima jer cena nafte poremeti sve dogovre" objasnio je Jakovljević.
"Metalac" zapošljava 1.756 radnika u Srbiji i 60 u svojim predstavništvima u inostranstvu i niko nije proglašen za tehnolkoški višak. Prosečna plata je 43.000 dinara.




